answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OLga [1]
2 years ago
14

Diagonal cross-section of a sphere produces which two dimensional shape

Mathematics
1 answer:
Leni [432]2 years ago
7 0
Every cross-section of a sphere will  be a circle. 

Answer: circle

Any further questions about this? Or how I got my answer?

You might be interested in
Jamal is comparing his transportation options for an upcoming trip. He’s considering a rental car and a taxi service. Based on h
Blizzard [7]

Answer:

Graph A

Step-by-step explanation:

Say that the car rental rate stands for c dollars ( $ ). We know that Jamal's trip lasts for 4 days, paying $ 24 in expenses for gas, and $ 128 for taxi services. Based on these requirements for his trip the question asks for a graph that models this situation, but lets start with the inequality.

______

The big key here is the part " which graph shows the range of car rental rates that would be cheaper than the taxi service. " Our inequality must thus have the variable " c " on the same side as the payment for gas ($ 24 ), and must be less than the taxi service ( $ 128 ), or in other words a less than sign. Another point is the car rental rate. We know it stands for c, but it is dependent on the number of days. Hence we can conclude the following inequality,

24 + 4c < 128 - Subtract 24 from either side,

4c < 104 - Divide by 4 on either side, isolating c,

c < 26

The range of car rental rates that would be cheaper than the taxi service should be { c | 0 ≤ c < 26 }, knowing variable c stands for the car rental rates.

______

The graph that models this range should be the first one, option A. This graph is not accurate however, as it extends infinitely in the negative direction, and you can't have negative money, or rather be in debt - in this situation.

6 0
2 years ago
Kira looked through online census information to determine the average number of people living in the homes in her city. What is
Goshia [24]
First we need to identify if the data is qualitative or quantitative.

The data is average number of people living in the homes.

Qualitative data as its name indicates is an attribute or characteristic. It can not be measured e.g color. Quantitative data is such a data which can be counted or measured.

Since the average number of people can be counted and measured, the data is Quantitative.

In an observational study the individuals are observed. In the given case, Kira did not observed the individuals to gather the data, rather she used an Online resource to gather the data.

Therefore, the correct answer will be:
Kira used published data that is quantitative.
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
The album The Best of Radiohead, by Radiohead, has a list price of $13.83, and the album The King of Limbs, by Radiohead, has a
neonofarm [45]

Answer:

206 albums The King of Limbs and 34 albums The Best of Radiohead sold

Step-by-step explanation:

Let x be the no. of The album The Best of Radiohead sold .

We are given that total  sales of both albums in one week is 240 albums.

So, number of albums The King of Limbs = 240 -x

Cost of 1 album The Best of Radiohead by Radiohead is $13.83

Cost of x album The Best of Radiohead by Radiohead = 13.83x

Cost of 1 album The King of Limbs, by Radiohead= $7.83

Cost of (240-x) album The King of Limbs, by Radiohead=7.83(240-x)

The total cost revenue of both albums in that week is 2083.20

So,  13.83x+7.83(240-x)=2083.20

13.83x+1879.2-7.83x=2083.20

13.83x-7.83x=2083.20-1879.2

6x=204

x=\frac{204}{6}

x=34

The no. of The album The Best of Radiohead sold is 34

Number of albums The King of Limbs = 240 -x =240-34=206

Hence 206 albums The King of Limbs and 34 albums The Best of Radiohead sold

6 0
2 years ago
Marcus is selling lemonade in peanuts each cup of lemonade cost $0.75 in each bag of peanuts cost $0.35 on Saturday market so 5
Fed [463]
Let L represent the number of cups of lemonade that Marcus sold. Then his revenue can be described by ...
   0.75L + 0.35(L -5) = 7.05
   1.10L -1.75 = 7.05 . . . . . . . . . . eliminate parentheses
   1.10L = 8.80 . . . . . . . . . . . . . . .add 1.75
   L = 8 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .divide by 1.10

Marcus sold 8 cups of lemonade on Saturday.
7 0
2 years ago
The moon is about 240,000 miles from earth . What is the distance written as a whole number multiplied by a power of ten
Murrr4er [49]
240,000 is a whole number. Now do the power of ten lol. Use a calculator. Remember don't do it all at once. The powers mean multiplying separate for example: 10×10 equals 100. I hundred times10 equals 1000. That is powered by three because it is multiplying 1030 different times which makes it the power. Simple math these days ha ha
6 0
2 years ago
Other questions:
  • A farmer estimates that he has 9,000 bees producing honey on his farm. The farmer becomes concerned when he realizes the populat
    10·2 answers
  • Julia is planning to attend the same private four-year college her parents attended. She wants to save at least $18,000 in four
    11·2 answers
  • Margo bought 7 pens from a bookstore. Some of the pens cost $3 each, and the rest cost $4 each. If she paid a total of $23 for t
    6·1 answer
  • When the Foresthill Wildfire band returned from a recent competition, 24 of the students attended school before realizing they h
    5·1 answer
  • Jerry has an insurance policy with a premium of $150 per month. In June, he’s in an accident and receives a bill with a total co
    9·1 answer
  • J.J.Bean sells a wide variety of outdoor equipment and clothing. The company sells both through mail order and via the internet.
    7·1 answer
  • Among a simple random sample of 331 American adults who do not have a four-year college degree and are not currently enrolled in
    12·1 answer
  • Sanya noticed that the temperature was falling at a steady rate of 1.4 degrees every hour after the time that she first checked
    15·2 answers
  • A coach gives her players the option of running around their field twice or around their entire stadium once. The following diag
    7·1 answer
  • The store sells a 9 ounce jar of mustard for $1.53 and a 15 ounce for $2.55 explain whether the cost of the mustards have the sa
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!