The rate of change of the risk of down syndrome (in percentage of births per year) is
r(x) = 0.004641x² - 0.3012x + 4.9, 20≤ x ≤ 45
where
x = maternal age at delivery.
The function giving risk as a percentage of births when maternal age is x is the integral of r(x). That is,
f(x) = 0.001547x³ - 0.1506x² +4.9x + c
When x = 30, f = 0.14%. Therefore
0.001547(30³) - 0.1506(30²) + 4.9(30) + c = 0.14
41.769 - 135.54 + 147 + c = 0.14
c = -53.089
Answer:
f(x) = 0.001547x³ - 0.1506x² + 4.9x - 53.089, 20 ≤ x ≤ 45
The function is graphed as shown below.
Answer:is this a real quistion
Step-by-step explanation:?
Your answer will be twelve and nine thousandths because in place value decimals are like tenths, hundredths, thousandths. In place value for regular numbers are ones, tens, hundreds and so on. So, when you have 12.009, you are going to separate the decimals with the numbers. Then, write down the number in words which would be twelve. Now, go to the decimal and write that down, which is 9 thousandths. Finally, combine the both of them to get: twelve and nine thousandths.
Hope this helps :)
and good luck
About 4,934 people.
12,250 × 145
1,776,250 ÷ 360
= 4,934.02777...
I believe the answer is B) -3/2 or -1.5.
Please give a heart and rating if this is right!