answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ANTONII [103]
2 years ago
5

A chef makes 3 containers of soup that fill a total of 120 soup bowls. Each container of soup costs $30 to make. What is the cos

t per bowl for the soup?
Mathematics
2 answers:
Debora [2.8K]2 years ago
7 0
If you have 3 containers and they all cost $30 the total price is $90. Since there are 120 bowls you have to distribute the cost evenly so you divide the price by the number of bowls.
90/120=.75
the price of one soup bowl costs $0.75.
Hope I helped...
saw5 [17]2 years ago
4 0
300 dollers is your answer thanks for asking
You might be interested in
Korey starts a small carwash business to save up some cash. He decides to offer two different price packages to his clients. Pac
lubasha [3.4K]

Answer:

8$

Step-by-step explanation:

Because the first car wash does not cause the price to to down, but the ones after it do, you need onltake away 7 dollars of the price because it has only been discounted 7 times. Therefore 15-7=8 so 8 dollars is the answer.

6 0
2 years ago
Solve the equation 1 4 (16 + 12x) = 28 by first using the distributive property. The equivalent equation is found by distributin
BARSIC [14]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

Given the equation 1/4 (16 + 12x) = 28, to solve this first we open the bracket using the distributive property. According to this property, given A, B and C then:

A(B+C ) = AB+AC

Step 1:

1/4 (16 + 12x) = 28

= 1/4(16)+1/4(12x) = 28

= 4+3x = 28

Step 2:

We move 4 to the other side to have:

3x = 28-4

3x = 24

Step 3:

Divide both sides by 3 to have,:

3x/3 = 24/3

x = 8

The answer is 8

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Game 1 gives you 200 points every time you score. Game 2 doubles your points every time you score (2, 4, 8, and so on). In which
nignag [31]
Its depends on how many times you score during the game 

in second game the number of points increases  as a geometric sequence
with common ratio 2

so for example if you score ten times in first game you get 2000 points


if you score 10 times in Game 2 you score   2 * (2^10) - 1  =  2046 points

so playing 10 or more games  is best with Game 2.  Any less plays favours gane 1.

6 0
2 years ago
PLS HELPPPP IM DOING THIS NOW AND I WANT THIS RIGHT PLSSSS For two years, two samples of fish were taken from a pond. Each year,
tatiyna

Answer:

the answer is B

Step-by-step explanation:

Your welcome.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
For every 1/150 square mile Xavier mows, Bao mows 1/120 square mile. How many square miles does Xavier mow for every 1 square mi
AlexFokin [52]
I am assuming that it is C. 5/4
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the sum 112.1+ 1.2
    8·2 answers
  • Explain how you can use the inscribed angle theorem to justify its second corollary, that an angle inscribed in a semicircle is
    10·2 answers
  • Which equation is y=6x^2+12-10 rewritten in vertex form
    7·1 answer
  • To bill customers for water usage, one city converts the number of gallons used into units. This relationship is represented by
    11·2 answers
  • Morgan uses 1/4 of her supply of raisins to make trail mix and 3/8 of her supply of raisins to make cookies. If Morgan uses 5 po
    12·1 answer
  • What is 6.39 / 0.09
    15·2 answers
  • Sal bought 2 shirts and a hat. Sal remembers each shirt was $10, and the total was $50. Which equation helps answer the question
    9·1 answer
  • 60% of the students in Mr. Vick's class have computers at home. If 21 students in his class have computers at home, how many stu
    10·1 answer
  • The number of typos made by a student follows Poisson distribution with the rate of 1.5 typos per page. Assume that the numbers
    12·1 answer
  • A drinks company use 76.8 kg of sugar in April .How much sugar the day use each day?​
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!