John can write 1/18 of the manuscript in 1 hour
Hope this helps!!
Answer:
The required probability is 0.988.
Step-by-step explanation:
Consider the provided information.
Based on a poll, 67% of Internet users are more careful about personal information when using a public Wi-Fi hotspot.
That means the probability of more careful is 0.67
The probability of not careful is: 1-0.67 = 0.33
We have selected four random Internet users. we need to find the probability that at least one is more careful about personal information.
P(At least one careful) = 1 - P(None of them careful)
P(At least one careful) = 1 - (0.33×0.33×0.33×0.33)
P(At least one careful) = 1 - 0.012
P(At least one careful) = 0.988
Hence, the required probability is 0.988.
The result may be higher because of the convenience bias in retrieving the sample. Because the survey subjects volunteered to respond not random.
Given
Elysse paid for her sandwich and drink with a $10 bill and received $0.63 in change.
The sandwich cost $7.75 and sales tax was $0.47.
Find out the cost of her drink
To proof
Let the cost of her drink be x.
As given in the question
Elysse paid for her sandwich and drink with a $10 bill and received $0.63 in change.
Elysse paid for her sandwich and drink = 10 - 0.63
= $ 9.37
sandwich cost $7.75 and sales tax was $0.47
Than the equation becomes
x = 9.37 - (7.75 + 0.47)
x = 9.37 - 8.22
x = $ 1.15
The cost of the drink is $ 1.15.
Hence proved