Answer:
Step-by-step explanation:
600 X .50 = 300.00 1st month
600 X .05 = 30.00 47 months
30 X 47 = 1,410
1,410 + 300 = 1,710 (final answer)
The perimeter of a rectangle is
2l + 2w
This has to be less than 30 because she has less than 30 inches of wood altogether.
The length must also be "no more than", which means less than or equal to, 12 inches.
Option A satisfies both of these conditions.
Answer:
0.7743
Step-by-step explanation:
Mean of age = u = 26 years
Standard Deviation =
= 4 years
We need to find the probability that the person getting married is in his or her twenties. This means the age of the person should be between 20 and 30. So, we are to find P( 20 < x < 30), where represents the distribution of age.
Since the data is normally distributed we can use the z distribution to solve this problem. The formula to calculate the z score is:

20 converted to z score will be:

30 converted to z score will be:

So, now we have to find the probability that the z value lies between -1.5 and 1.
P( 20 < x < 30) = P( -1.5 < z < 1)
P( -1.5 < z < 1 ) = P(z < 1) - P(z<-1.5)
From the z-table:
P(z < 1) = 0.8413
P(z < -1.5) =0.067
So,
P( -1.5 < z < 1 ) = 0.8413 - 0.067 = 0.7743
Thus,
P( 20 < x < 30) = 0.7743
So, we can conclude that the probability that a person getting married for the first time is in his or her twenties is 0.7743
Answer:
$9.62
Step-by-step explanation:
15.50 + 3.74 = 19.24
19.24 / 2 = 9.62
so Mindy must pay Nora $9.62
Answer:
21 years
Step-by-step explanation:
Use the equation
where x is the number of years passed.
Once you've solved for it, x=20.475319. Although it's closer to 20 years to the nearest year, it's 21 years since you'll wont reach 3000 in year 20.