Answer:
A ) The Equation of the circle (x−10)2+(y−24)2=676
Step-by-step explanation:
step1:-
The equation of the circle whose center is (a,b) and radius r is


in this circle equation centre is (g,f) = (10,24)
and formula of radius of a circle is
r = 
Step2:-
The Equation of the circle (x−10)^2+(y−24)^2=676
Answer:
Each associate costs the client $700 per day, so a associates will cost the client 700a dollars per day. Each partner costs the client $1500 per day, so p partners will cost the client 1500p dollars per day. The total amount charged 700a+1500p :$14100:
700a+1500p=14100
700a+1500p=14100
Since there were a total of 11 lawyers assigned to the case (associates and partners), we know a+pa+p must equal 11.11.
a+p=11
a+p=11
\underline{\text{Write System of Equations:}}
Write System of Equations:
700a+1500p=
700a+1500p=14100
14100
a+p=11
11
The answer is c 100% i know this one lol
Bill has 12 cards. I figured this out by making a table and drawing an equation:
Answer:
P(6) = 0.6217
Step-by-step explanation:
To find P(6), which is the probability of getting a 6 or less, we will need to first calculate two things: the mean of the sample (also known as the "expected value") and the standard deviation of the sample.
Mean = np
Here, "n" is the sample size and "p" is the probability of the outcome of interest, which could be getting a heads when a tossing a coin, for instanc
So, Mean = n × p = (18) ×(0.30) = 5.4
Next we we will find the standard deviation:
Standard Deviation = 
n = 18 and p = 0.3 "q" is simply the probability of the other possible outcome (maybe getting a tails when flipping a coin), so q = 1 - p
Standard Deviation =
= 1.944
Now calculate the Z score for 6 successes.
Z = ( of successes we're interested in - Mean) ÷ (Standard Deviation)
=(6-5.4) ÷ (1.944) = 0.309
we have our Z-score, we look on the normal distribution and find the area of the curve to the left of a Z value of 0.309. This is basically adding up all of the possibilities for getting less than or equal to 6 successes. So, we get 0.6217.