You would have to get 56 points everyday.
If you subtract 1300 from 1580 you get 280. divide 280/5 which equals 56.
56*5=280
280+1300=1580.
56 is the amount of points you need
The answer to the question is B.
Answer:
The mass of the pipe is 
Step-by-step explanation:
step 1
Find the volume of the steel pipe
The volume is equal to the area of outside circle minus the area of inside circle, multiplied by the length of the pipe
so
![V=\pi [r2^{2}-r1^{2}]L](https://tex.z-dn.net/?f=V%3D%5Cpi%20%5Br2%5E%7B2%7D-r1%5E%7B2%7D%5DL)
we have
---> the radius is half the diameter
---> the radius is half the diameter


substitute
=59.66\ cm^{3}](https://tex.z-dn.net/?f=V%3D%283.14%29%5B1%5E%7B2%7D-0.9%5E%7B2%7D%5D%28100%29%3D59.66%5C%20cm%5E%7B3%7D)
step 2
Find the mass
The mass is equal to the density multiplied by the volume
so

We estimate that 12/480=1/40 fish are tagged, so 600 is 1/40 of the total number of fish. This means that there are about 600*40=24000 fish total in the pond.