10 of those sheets are secondary colors.
40% = 0.4
0.4(25) = 10
Answer:
7 years
Step-by-step explanation:
Because there is no graph, I will just tell you how many years it should take, and you can probably figure it out from there. To start, let's [get out a calculator] find out what 2% of 250 is. This is 5, so we can add 5. Notice that adding 5 to the number does not change 2% of it by much, only by 5/50 or 0.1. So, we can keep adding until we get above 282, which should take 285 minus 250 over 5 times, or 7. So, the answer is 7 years. You can [get out a calculator] and find out that it is indeed 7 years.
A.) 50.45m + 60 = 57.95m
b.) 50.45m + 60 = 57.95m
60 = 57.95m - 50.45m
60 = 7.50m
60 / 7.50 = m
8 = m.....so the cost will be the same at 8 months
For this case we have the following equation:

Where,
w: The weight of a spring in pounds
E: the energy stored by the spring in joules.
Substituting values we have:

Making the corresponding calculation:
Answer:
the approximate weight of the spring in pounds is:
Answer:
Option A - 
Step-by-step explanation:
Given : For the sequence 
To find : Identify the values of following?
Solution :
The nth term of the sequence is 
Substitute n=0,1,2 and 3
When n=0,



When n=1,



When n=2,



When n=3,



Therefore, The value is 
So, Option A is correct.