Answer:
The one that belong in the dividend bracket is the volume for A. The one that belongs in the divisor bracket is volume C.
Step-by-step explanation:
That's my explanation on what the answer is supposed to be.
Elisa, e = 11mins
Prenav,p = 13mins
time to complete, t
1 = t( 1/11 + 1/13) = t (24/143)
t = 143/24 = 5.96min
Answer is A 5.96mins
Answer:
2801 boxes
Step-by-step explanation:
You have 1 red box
You have 7 blue boxes, so far 8 boxes
There are 49 total black boxes (7*7), making 57 total boxes
There are 49*7 = 343 yellow boxes, making 400 boxes
There are 343*7 = 2401 gold boxes, making for a total of 2801 boxes.
That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)
First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659
Elsa's answer is incorrect since there is a solution of the given equation. In the given logarithmic problem, we need to simplify the problem by transposing log2(3x+5) in the opposite side. The equation will now be log2x-log2(3x+5)=4. Using properties of logarithm, we further simplify the problem into a new form log (2x/6x+10)=4. Then transform the equation into base form 10^4=(2x/6x+10) and proceed in solving for x value which is equal to 1.667.