answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Romashka [77]
2 years ago
9

A trapezoid has base lengths of 8 yards and 4 yards. If the height of the figure is 3 yards, what is the area? 36 square yards 9

6 square yards 18 square yards 12 square yards
Mathematics
1 answer:
12345 [234]2 years ago
5 0
A = 1/2(8+4)(3)
A = 6 * 3
A = 18

answer
<span>18 square yards</span>
You might be interested in
Nina mixed three different solutions in her lab. Solution A has a volume of liter. Solution B has a volume of liter. Solution C
valentina_108 [34]

Answer:

The one that belong in the dividend bracket is the volume for A. The one that belongs in the divisor bracket is volume C.

Step-by-step explanation:

That's my explanation on what the answer is supposed to be.

3 0
2 years ago
Working alone, Elisa can sweep a porch in 11 minutes. Pranav can sweep the same porch in 13 minutes. How long would it take if t
GaryK [48]

Elisa, e = 11mins

Prenav,p = 13mins

time to complete, t

1 = t( 1/11 + 1/13) = t (24/143)

t = 143/24 = 5.96min

Answer is A 5.96mins

5 0
1 year ago
5. In a big, red box, there are 7 smaller blue boxes. In each of
Alex787 [66]

Answer:

2801 boxes

Step-by-step explanation:

You have 1 red box

You have 7 blue boxes, so far 8 boxes

There are 49 total black boxes (7*7), making 57 total boxes

There are 49*7 = 343 yellow boxes, making 400 boxes

There are 343*7 = 2401 gold boxes, making for a total of 2801 boxes.

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
$1.12 for 8.2 ounces? Unit Rate
Reil [10]
That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)

First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659
4 0
1 year ago
Elsa tries to solve the following equation, and determines there is no solution. Is she correct? Explain.
Vlad [161]
Elsa's answer is incorrect since there is a solution of the given equation. In the given logarithmic problem, we need to simplify the problem by transposing log2(3x+5) in the opposite side. The equation will now be log2x-log2(3x+5)=4. Using properties of logarithm, we further simplify the problem into a new form log (2x/6x+10)=4.  Then transform the equation into base form 10^4=(2x/6x+10) and proceed in solving for x value which is equal to 1.667. 
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • At a carnival, food tickets cost $2 each and ride tickets cost $3 each. A total of $1,240 was collected at the carnival. The num
    8·2 answers
  • SV is an angle bisector of ∠RST. If m∠RSV = (3x + 5)° and m∠RST = (8x − 14)°, find x.
    9·1 answer
  • HELP!! Type the correct answer in each box. Use numerals instead of words. If necessary, use / for the fraction bar(s).
    14·2 answers
  • Distributive property of 3x50
    5·2 answers
  • The Atlantic bluefin tuna is the largest and most endangered of the tuna species. They are found throughout the North Atlantic O
    8·1 answer
  • One cube has an edge length 5 cm shorter than the edge length of the second cube. The volume of the smaller cube is 216 cm?. Wha
    8·1 answer
  • Consider the following hypothesis: "There is no relationship between income and amount of money spent on food." If the hypothesi
    11·1 answer
  • An inspector checks 98 cell phones and finds 2 of them not working. If a company
    15·1 answer
  • Shanella Already has $137 from babysitting. She needs at least $625 for a new tablet. Which inequality best represents the scena
    14·1 answer
  • The temperature rises 20ºF and then drops by 11ºF. If the temperature started at -5ºF, what temperature change would be required
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!