Answer:
Explanation:
Please, see attached the chart corresponding to this question.
The<em> chart</em> is a pie chart that shows the percentage composition of the <em>expenses </em>and uses color to identify each item.
The items corresponding to<em> taxes</em> are:
- <em>Federal tax: 29%</em>
- <em>State tax: 6%</em>
All the other expenses are not taxes.
Add the two items that are taxes: 29% + 6% = 35%.
Hence, the expenses that are not taxes can be calculated by difference:
Answer:
12,345 tablets may be prepared from 1 kg of aspirin.
Step-by-step explanation:
The problem states that low-strength children’s/adult chewable aspirin tablets contains 81 mg of aspirin per tablet. And asks how many tablets may be prepared from 1 kg of aspirin.
Since the problem measures the weight of a tablet in kg, the first step is the conversion of 81mg to kg.
Each kg has 1,000,000mg. So
1kg - 1,000,000mg
xkg - 81mg.
1,000,000x = 81

x = 0.000081kg
Each tablet generally contains 0.000081kg of aspirin. How many such tablets may be prepared from 1 kg of aspirin?
1 tablet - 0.000081kg
x tablets - 1kg
0.000081x = 1

x = 12,345 tablets
12,345 tablets may be prepared from 1 kg of aspirin.
Answer: The correct option is 1.
Explanation:
The given piecewise function is,

It means if x<0, then

If
, then

Since the f(x) is defined for x<0 and
, therefore the function f(x) is not defined for
.
From the graph 2, 3 and 4 we can easily noticed that for each value of x there exist a unique value of y, therefore the function is defined for all values of x, which is not true according to the given piecewise function.
Only in figure the value of y not exist when x lies between 0 to 2, including 0. It means the function is not defined for
, hence the first option is correct.
Answer:
The mean should be 80.5. This means the average number of test scores is 80.5. The mean absolute deviation should be 15.5. This means the average of the values are less than the mean by about 15.5.
Answer:
166 2/13 deg
Step-by-step explanation:
The sum of the measures of the interior angles of a convex polygon of n sides is 180(n - 2).
A hexagon has 6 sides, so n = 6.
sum of measures of angles = 180(n - 2) = 180(6 - 2) = 180(4) = 720
4x + 5x + 6x + 7x + 8x + 9x = 720
39x = 720
x = 720/39
x = 240/13
The largest angle has measure 9x.
9x = 9 * 240/13 = 2160/13
2160/13 = 166 2/13
Answer: 166 2/13 deg