Answer:
Shopper spend $3 on Apples, $4 on Grapes and $3.5 on Oranges
Step-by-step explanation:
Cost of one pound of Apple = $2x
Cost of one pound of Grapes = $(6x-5)
Cost of one pound of Oranges = $(x+2)
A shopper purchases one pound each of apples, grapes, and oranges and spends $10.50.
It can be written as: 
We need to find how much the shopper spend on each fruit.
First we need to find value of x by solving equation

Solving:

The value of x is: x=1.5
Now finding cost of one pound each fruit by putting x=1.5
Cost of one pound of Apple = $2x = 2(1.5) = $3
Cost of one pound of Grapes = $(6x-5) = (6(1.5)-5)= $4
Cost of one pound of Oranges = $(x+2)=(1.5+2)=$3.5
So,
Cost of one pound of Apple = $3
Cost of one pound of Grapes = $4
Cost of one pound of Oranges = $3.5
So, shopper spend $3 on apples, $4 on Grapes and $3.5 on Oranges
.67,2/3,5/9,7/12,.58
Hope this helps :D
$2906.17 am average is calculated by dividing the sum of all monthly expenditures by the number of months reported.
Answer: 280 tons
Step-by-step explanation: divide all at tons/pound which accumulated to 280 tons
There are 400 balcony seats in the concert hall.
<u>Step-by-step explanation</u>:
Step 1 :
- The number of lower seats = 450 seats
Total seats = Lower seats + balcony seats
Step 2 :
- Tickets sold = 170 tickets
- Total tickets = x
Tickets sold = 1/5 of total tickets.
⇒ 170 = (1/5)x
⇒ x = 5
170
⇒ x = 850 tickets
∴ Total seats in the concert hall is 850.
Step 3 :
Total seats = 450 + balcony seats
850 - 450 = balcony seats
∴ balcony seats = 400