Answer:
with 0.10 level of significance the P-VALUE that would be used in the hypothesis claim is 0.05%
Step-by-step explanation:
In hypothesis testing in statistics, we can say that the p-value is a probability of obtaining test results when we assume that the null hypothesis is correct.
The p-value is the probability that the null hypothesis is true.
A p-value less than or equals to 0.05 is statistically significant. It shows strong evidence against the null hypothesis, meaning there is less than a 5% probability the null is correct and clearly we can say that the results are random.
<span>It is false since the rational function is discontinuous when the denominator is zero. But the denominator is a polynomial and a polynomial has only finitely many zeros. So the discontinuity points of a rational function is finite. </span>
Answer:
Duration of the tour he planned first is 8 days.
Step-by-step explanation:
Given that a person has 12000 rupees for his daily expenses.
Let x be the number of days.
Then daily expenses per day 
Given that number of day is increased by 2 more days, that is number of days is x+2.
New daily expense per day 
Given that this new daily expenses are 300 less than original.
That is 




(x-8)(x+10)=0
x=8 or -10.
Since number of days cannot be negative, duration of the tour planned=8.
The answer is
<span>a) 1000=-16t^2+1700, implies t² = -700 /-16, and t= 6.61s
b) </span><span>970= -16t^2+1700, </span><span>implies t² = -730 /-16, and t=6.75s
c)
reasonable domain of h
h is polynomial function, so its domain is R, (all real number)
its range
the inverse of h is h^-1 = sqrt (1700- t / 16), and its domain is </span>
<span><span><span>1700- t / 16>=0, so t <1700,
the range of h is I= ]-infinity, 1700]</span> </span> </span>
Answer: 80
Step-by-step explanation: Please see attachment for explanation