Answer:
The ribbon cost per foot $0.6 per foot
Step-by-step explanation:
Total number of ribbon used = (5.75 + 11.75) = 17.50 feet
17.50 feet of ribbon cost = $10.50
1 foot of ribbon cost = x
Cross Multiply
17.50 × x = 1 foot × $10.50
x = 1 foot × 10.50/17.50
x = $0.6
The ribbon cost per foot $0.6 per foot
The interest due on the first payment is
.. I = Prt
.. I = 110,000*.055*(1/12)
.. I = 504.17
Then the decrease in principal resulting from the first payment is
.. 568.00 -504.17 = 63.83
and the new balance is
.. $110,000.00 -63.83 = $109,936.17
Answer:
is there an image or something idk the vid
To solve this problem, we should set up a proportion, letting x represent our unknown number of miles that Wayne walks in one hour.
1/6 mile / 1/10 hours = x miles / 1 hour
Now we use cross-products or the multiplication of the numerator of one fraction times the denominator of the other fraction, setting these two numbers equal. The resulting equation is:
1/6 = 1/10x
Finally, we must divide both sides by 1/10 to cancel it out on the right side of the equation and get the variable x alone.
x = 5/3 or 1 2/3
Therefore, Wayne walks 1 2/3 miles per hour.