answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leni [432]
1 year ago
12

Cindy saves $420 each month . her monthly salary is $ 2100. what is the ratio of the amount cindy saves to the amount she earns

each month ?
a) 1:5
b) 1:4
c) 2:3
d) 5:1
Mathematics
1 answer:
AfilCa [17]1 year ago
7 0
I took the test the correct answer is 1:5.
You might be interested in
Business services ordered a chair that cost $220.59. Upon arrival they received an invoice for $261.47. If the California sales
sladkih [1.3K]

Answer:

Cost of shipping and handling = $23.453

Step-by-step explanation:

Given

Price of Chair=$220.59

Tax=7.9%

Invoice Price=$261.47

In order to find the cost of shipping and handling, we have to subtract the cost of chair and the tax from the invoice price of chair.

To find the tax,

Tax amount=220.59*0.079

=$17.42661

Now,

Cost of shipping and handling=$261.47-$220.59-$17.42661

=$23.453 ..

6 0
1 year ago
Read 2 more answers
Charlotte is redecorating the master bedroom in her house. She has already purchased a new bedroom set and also plans to paint t
jasenka [17]

Answer:

a. 30%

b. $893.59

c.

\frac{(351.10-x)}{893.59}\times 100\%

Step-by-step explanation:

a. Given that the carpet costs $427.35, the labor costs $212.52 and other flooring supplies costs $75.

#To get the  percent of the flooring bill that will go towards the cost of labor:

\%  labor\ cost=\frac{labor \ cost}{Total \ flooring \ cost}\times 100\%\\\\=\frac{212.52}{427.35+212.52+75}\times 100\%\\\\=\frac{212.52}{714.87}\times 100\%\\\\=29.73\%\approx30\%

Hence, labor costs 30% of the total flooring costs.

b.The total flooring costs is :

F_c=212.52+427.35+75\\\\=714.87

Given that she spends 25% more on furniture than on flooring, we multiply the flooring cost by 125% to get the furniture costs:

Furniture \ Cost= Flooring \ C\ost \times 125%\\\\=714.87\times 1.25\\\\=893.59

Hence, she spends $893.59 on furniture.

c.To get what percentage of  furniture cost was the night stand.

-Given the total furniture cost is $893.59:

Let x be the cost of the dresser and y the cost of the nightstand;

x+y=Furniture\  cost -Bed \ cost\\\\x+y=893.59-558.49=351.1\\\\y=351.1-x

The percentage is then calculated as:

\% cost \ of \ nightstand=\frac{cost \ of \ nighstand}{Furniture \ Cost}\times 100\%\\\\=\frac{351.10-x}{893.59}\times 100\%\\\\=\frac{(351.10-x)}{893.59}\times 100\%

Hnece the percentage cost of the night stand is \frac{(351.10-x)}{893.59}\times 100\%

7 0
2 years ago
Find the interest for each loan. $252 at 8% for 2 years: ________ $400 at 2% for 6 months:________ $5,000 at 3.5% for 1 year:___
prisoha [69]
Hi there! I can help you! Okay. So to find the amount of interest, we have to do the formula prt. That means multiply the principal, which is the initial amount of money, the rate, which is the interest rate, and the amount of time, which is usually in years. With that being said, here is how the answers turn out.

$252, 8% for 2 years: $40.32
$400, 2% for 6 months: $4
$5,000, 3.5% for 1 year: $175
$6,240, 10% for 9 months: $468

For the months, we just convert those numbers into decimal. 6 months is 1/2 a year, so it would be 0.5 and 9 months is 3/4 of a year, so that decimal would be 0.75. All you have to do is multiply the amount of money by percentage (you can do it by decimal form) by amount of time, and you’ll be good.
4 0
1 year ago
Read 2 more answers
Sten sat on a bench and read a book while Manu was at soccer practice. He read for 35 minutes and stopped at 6:10 p.m.
Dahasolnce [82]

Answer:

5:35

Step-by-step explanation:

6 0
1 year ago
Vannorman Corporation processes sugar beets in batches. A batch of sugar beets costs $78 to buy from farmers and $18 to crush in
NikAS [45]

Answer:

Results are below.

Step-by-step explanation:

<u>We will take into account the differential costs only. Therefore, the costs of sugar beets and to crush them are irrelevant to decision making.</u>

<u>Beet fiber:</u>

Sold as is= $25

Continue processing= 57 - 16= $41

It is more convenient to process further the beet fiber.

<u>Beet juice:</u>

Sold as is= $39

Continue processing= 84 - 22= $62

It is more convenient to process further the beet juice.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • A school graduation class wants to hire buses and vans for a trip to Jasper National Park. Each bus
    6·1 answer
  • Lola measures three buttons for a shirt she is making. one button is 1/8 inch, one is 3/8 inch, and one is 1/4 inch. the button
    7·1 answer
  • What type of polynomial is 5x+1
    14·1 answer
  • an image of a book shown on a website is 1.5 inches wide and 3 inches tall on a computer monitor. The actual book is 9 inches wi
    9·3 answers
  • Polygon v has an area of 1 square unit. Jun-seo drew a scaled version of polygon v using a scale factor of 7 and labeled it poly
    9·2 answers
  • Henry is diving off a diving board that is 7m above the water. After 2 seconds, he reaches his maximum height of 9m above the wa
    8·1 answer
  • Imagine that you have plotted many data points on an xy-plane. Your points seem to align into a clear best-fit line. Do you thin
    8·1 answer
  • Help!! An infomercial selling a product for "five low monthly payments of just $99" is using
    15·1 answer
  • If a 40,000g cannon ball is 35m above the Earth’s surface, how much potential energy does the cannon ball have?
    14·1 answer
  • Elijah can spend up to $23 on groceries. She wants to buy 3 pounds of tomatoes, 4 pounds of oranges, and x pounds of lean ground
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!