Answer:
6x + 3.25y = 42.50
x + y = 8
Step-by-step explanation:
x is the amount of drinks, and y represents the amount of candies that are bought. The first equation is used to figure out the amount of candies and drinks needed to be bought to add up to 42.50, and the second equation is used to make sure that the quantity of drinks and candies add up to 8.
Answer:
133 pieces of 15cm can be cut from the ribbon.
Step-by-Step Explanation:
Length of ribbon = 20 meters
Length needed to be cut = 15 cm
We will convert meters into centimeters.
1 meter = 100 cm
20 meters = 2000 cm
Number of pieces = 
Number of pieces = 133.33
Rounding off to nearest whole number = 133
Hence,
133 pieces of 15cm can be cut from the ribbon.
Answer:
a) 0.05
b) 0.9826
c) 0.000039308
Step-by-step explanation:
a) 
b) For two minutes, the mean is doubled, hence it is 6. In order to calculate the probability of al least two calls arriving, we calculate first the probability of the complementary event: At most 1 call will arrive. For that probability, we need to sum the probabilities of 0 and 1.


Hence,

c) For five minutes the mean is 15. We need to sum the probabilities of 0, 1 and 2.


As a result,

Practically 0
Answer:
The correct set of hypotheses is
: d=80 degrees
: d>80 degrees
Step-by-step explanation:
The weatherman claims that the average temperature during July in Chattanooga is 80 degrees or less. To test this claim, following hypotheses need to be taken:
Let d be the the average temperature during July in Chattanooga, then
: d=80 degrees
: d>80 degrees