answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
crimeas [40]
1 year ago
14

Heather wants to purchase a pet from her local pet store. The pet store is offering 50% off rare exotic parrots. The original pu

rchase price of a parrot is $956.50. Heather has a coupon for 10% off her entire purchase. How much will she pay if she also purchases a birdcage for $47.05?
$525.66
$478.25
$472.77
$903.20
Mathematics
2 answers:
melamori03 [73]1 year ago
8 0

C) $472.77

Step-by-step explanation: The parrot is half off so it goes from $956.50 to $478.25. Add the bird cage for $47.05 and she has a total of $523.3 to pay. The 10% off coupon makes her need to pay $472.77.

Leni [432]1 year ago
6 0

Answer:

$472.77

Step-by-step explanation:

To to this you would just do 50% of 956.50 so you would multiply 956.50 and 50 so you get 48,725 and divide by 100 so you get 487.25 as the price of the bird. So then you you would add 47.05 to the number so you get 525.30 and you would multiply by 10 then divide by 100 so you get 52.53 and subtract that from 525.30 so you get $472.77

You might be interested in
A hot air balloon is flying at a constant speed of 20 mi/h at a bearing of N 36° E. There is a 10mi/h crosswind blowing due east
crimeas [40]

Answer:

Step-by-step explanation:

v = {[(20sin36°)i + (20cos36°)j] + 10i} mi/h

 

vE = 20sin36º + 10 = 21.76 mi/h

 

vN = 20cos36° = 16.18 mi/h

 

v = √(vE2 + vN2) = √(21.762 + 16.182) mi/h = 27.12 mi/h

 

θ = tan-1(vN/vE) = tan-1(16.18/21.76) = 36.6º north of east

3 0
1 year ago
HELP PLEASE HELP!!!!! 20 POINTS!!!
ivann1987 [24]
The answer should be C. By combining like terms you can find the answer. 1.75a+2.75a = 4.5a
2.25b + 1.75b = 4b
2.25c + 1.25c = 3.5c
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Let $f(x) = x^{10}-8x^8-8x^3+12x^2-5x-5$. Without using long division (which would be horribly nasty!), find the remainder when
valentina_108 [34]

Solution:

f(x) = x^{10}-8x^8-8x^3+12x^2-5x-5

We have to find the remainder when f(x) is divided by x^2-1.

x²-1=0

x=\pm1

f(1)=1^{10}-8(1)^8-8(1)^3+12(1)^2-5(1)-5=1-8-8+12-5-5=1-16+12-10=13-26=-13\\\\f(-1)=(-1)^{10}-8(-1)^8-8(-1)^3+12(-1)^2-5(-1)-5=1-8+8+12+5-5=1+12=13

So, remainder is 13 and -13.

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Point H is the circumcenter of triangle DEF. Which must be true? Check all that apply. Point H is the center of the circle that
Dmitrij [34]
The circumcenter of a triangle is the intersection of the perpendicular bisectors.It is the center of the triangle's circumcircle. And a circumcircle is the circumscribed circle of the triangle. This unique circle passes through each of the triangle's three vertices. According to these definitions the following statement is true:
Point H is the center of the circle that passes through points D, E, and F. 


5 0
1 year ago
0.07 is 1/10 of what
Whitepunk [10]
0.07 * 10 = 0.7

Hope this helps! :)
6 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A manufacturer of skis offered chain discounts of 10/5/4 to many of its customers. Joe Jones ordered skis that had a total list
    13·1 answer
  • A building engineer analyzes a concrete column with a circular cross section. The circumference of the column is 18pi meters. Wh
    5·2 answers
  • Match each pair of points to the equation of the line that is parallel to the line passing through the points.
    10·2 answers
  • Jack and Walter work in a store's gift-wrapping department. Jack can wrap 28 boxes in 2 hours, while Walter takes 3 hours to wra
    10·1 answer
  • Suppose a research paper states that the distribution of the daily sea-ice advance/retreat from each sensor is similar and is ap
    13·1 answer
  • The data set shown below represents the number of times some families went out for dinner the previous week.
    5·2 answers
  • Which expressions are equivalent to 5 x minus 15? Select three options. 5 (x + 15) 5 (x minus 3) 4 x + 3 y minus 15 minus 3 y +
    5·2 answers
  • Money Spent on Road Repair A politician wishes to compare the variances of the amount of money spent for road repair in two diff
    8·1 answer
  • the cost of a 12-ounce bag of cashews is $5.86 what is the cost per ounce of the cashews to the nearest penny
    12·2 answers
  • A sequence has a common ratio of Three-halves and f(5) = 81. Which explicit formula represents the sequence?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!