answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alecsey [184]
1 year ago
6

You paid $36.20 for a sweater that originally cost $90.50. What percentage of the original price was the sweater on sale for?You

paid $36.20 for a sweater that originally cost $90.50. What percentage of the original price was the sweater on sale for
Mathematics
1 answer:
marin [14]1 year ago
4 0

Answer:

32.761 %

Step-by-step explanation:

Percentage is any fraction or ration expressed as a fraction of 100.

Percentage is calculated using formula

If A has to be expressed as percentage of then it can be expressed as

A/B * 100 in percentage form .

For given problem price paid for sweater = $36.20

original price of sweater = $90.50

Problem is to express percentage of price for which sweater was on sale for.

It can be mathematically  expressed as

what is 36.20% of 90.5

percentage of price for which sweater was on sale for = (price paid for sweater/original price of sweater  ) * 100

It can be mathematically  expressed as

what is 36.20% of 90.5

=>  ($36.20/$90.50 )* 100= 32.761.

32.761 % of the original price sweater was on sale for.

For better understanding ,It can also be said that that if the original price of sweater had been $100, then you would have got it at $32.761 .

You might be interested in
Joanna, the line manager at Smedley Electronics, works 14 hours a week more than her line workers and gets paid $6.50 more per h
chubhunter [2.5K]
Given:
Joanna :
works 14 hrs a week more than her line workers.
gets paid 6.50 more per hour than her line workers.

Line workers: h = hours per week ; d = dollars per hour.

Line worker = Dollar per hour * number of hours.
Joanna = (Dollar per hour + 6.50)(number of hours + 14 hours)

Line worker:
$576 = d * 36 hours
$576/36 = d
$16 = d    hourly rate of line worker.

Joanna:
$16 + 6.50 = $22.50 hourly rate
36hrs + 14hrs = 50 hours per week.

Weekly pay of Joanna: $22.50 * 50 = $1,125
5 0
1 year ago
Find the range of y=3/2cos4x-1
MrRissso [65]

Answer:

Range = [- 2.5, 0.5] = [ - 5/2, 1/2]

Step-by-step explanation:

Smallest value of cos α = - 1,

largest value of cos α = 1.

When cos 4x = - 1,  y=3/2cos4x-1 = 3/2*(-1) - 1 = - 5/2 = - 2 1/2 = - 2.5

When cos 4x = 1,  y=3/2cos4x-1 = 3/2*1 - 1 = 1/2 = 0.5

Range = [- 2.5, 0.5] = [ - 5/2, 1/2]

5 0
1 year ago
You work at a fruit market. Bananas cost 50¢ a pound. A customer hands you a bunch of bananas that weighs 3 pounds. How much sho
weqwewe [10]
3 pounds of bananas cost $1.50
5 0
1 year ago
Read 2 more answers
I’ll mark u brilliant pls hurry A factory produces 450 cans of tomatoes every half hour.
anastassius [24]

Answer:

Do poppy and then eat it with your mouth and then put it in your back

Step-by-step explanation

6 0
2 years ago
A baker uses 13 1/2 cups of flour to make bread. She uses 2 1/4 cups of flour to make each loaf. The baker sells 2/3 of the loav
ollegr [7]

Answer:

She sells 4 loaves of bread

Step-by-step explanation:

Lets explain how to solve the problem

→ A baker uses 13\frac{1}{2} cups of flour to make bread

→ She uses 2\frac{1}{4} cups of flour to make each loaf

From these information we can find the number of loaves of bread

she can make

∵ There are 13\frac{1}{2} cups of flour

∵ Each loaf of bread needs 2\frac{1}{4} cups of flour

∴ The number of loaves = 13\frac{1}{2} ÷ 2\frac{1}{4}

To divide two mixed numbers make them improper fractions and

change the division sign to multiplication sign and reciprocal the

fraction after the division sign

∵ 13\frac{1}{2} = \frac{(13)(2)+1}{2}

∴ 13\frac{1}{2} = \frac{27}{2}

∵ 2\frac{1}{4} = \frac{(2)(4)+1}{4}

∴ 2\frac{1}{4} = \frac{9}{4}

∴ The number of loaves = \frac{27}{2} × \frac{4}{9}

∴ The number of loaves = 6

<em>She can make 6 loaves</em>

→ The baker sells \frac{2}{3} of the loaves of bread that she makes

→ We need to find the number of loves of bread she sells

∵ She sells \frac{2}{3} of the loaves

∵ There are 6 loves

∴ The number of loaves she sells = 6 × \frac{2}{3} = 4

<em>She sells 4 loaves of bread</em>

7 0
1 year ago
Other questions:
  • Why did the paper rip when the student tried to stretch out the horizontal axis of his graph? Unscramble this letters to figure
    5·1 answer
  • A building engineer analyzes a concrete column with a circular cross section. The circumference of the column is 18pi meters. Wh
    5·2 answers
  •  if xy=c^2, prove that x^2 dx/dy+c^2=0
    12·1 answer
  • Help please. My teacher didn't give a clear explication on this topic.
    13·1 answer
  • Kelly ordered 10 pizzas for a party. 30% of the pizzas have 12 slices each. The remaining 70% of the pizzas have 8 slices each.
    5·1 answer
  • A waiter receives a tip of $3.25. If this tip represents 20% of the price of the meal, what is the price of the meal?
    8·1 answer
  • The top of a ladder is 4m up a vertical wall.The bottom is 2m from the wall.The coordinate axes are the wall and the horizontal
    9·1 answer
  • What is the measure of Angle J K L? Triangle J K L . The exterior angle to angle K has a measure of 83 degrees. 83 degrees 97 de
    13·2 answers
  • Between 11 pm and 8:10 am, the water level in a swimming pool decreased by 5/24 inches. Assuming that the water level decreased
    14·1 answer
  • Which is the correct input-output table for the function g(x)=-1/2(4x+6)
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!