answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
8_murik_8 [283]
2 years ago
14

)A mule deer can run one over four of a mile in 25 seconds. At this rate, which expression can be used to determine how fast a m

ule deer runs in miles per hour?
Mathematics
2 answers:
makvit [3.9K]2 years ago
6 0
Well, if you take x to be 25 seconds, there are 2.4x in 1min. So, that multiplied by 60, would be 144x. Therefore, 1/4 multiplied by 144x should be the answer.
Nana76 [90]2 years ago
4 0

The way we work this out is by working out the amount of lots of 25 seconds in an hour, and then multiply it by that 1/4 of an hour. 1 hour has 60 minutes, and each minute has 60 seconds, so 1 x 60 x 60 = 3600 = the number of seconds in an hour.

3600/25 = 144. Therefore there are 144 lots of 25 seconds in an hour. If the deer runs 1/4 a mile in 25 seconds, then we just have to do 144 x 1/4 and it will give us the answer.

144 x 1/4 = 36. Therefore the deer can run 36 miles per hour.

If you want to express this all in one equation, we can write it as:

((60 x 60)/25) x 1/4 = 36

Hope this helped :))

You might be interested in
The product of a number,and 0.28 is 13.44. which equation matches this statement
8_murik_8 [283]

Answer:

one day 2 babies were born in 1 hour home babie was 0.28LBS less heavier that the baby that was 13.44LBS whats the difference between the babies?

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Asher pays 156 every 6 weeks for piano lessons. What is the price per year for piano lessons?
Marta_Voda [28]
About 1352
There r about 52 weeks in a year
Divide 52 by 6 = 8.66666667
Multiply 8.6666667 by 156 you will get 1352 per year
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
A school baseball team raised $810 for new uniforms. Each player on the team sold one book of tickets. There were 10 tickets and
Lena [83]

Answer:

  • 270 tickets were sold
  • not needed: books per player, tickets per book

Step-by-step explanation:

To find the number of tickets sold, the total revenue needs to be divided by the revenue per ticket:

  (total revenue)/(revenue/ticket) = total tickets

  $810/$3 = 270 . . . total tickets

__

None of the other numbers in the problem are needed: books per player (1), tickets per book (10).

3 0
1 year ago
What is the equation of the following line? Be sure to scroll down first to see all answer options. (0,3) (3,0) A. y = -x + 3 B.
qaws [65]
The correct answer is Choice A.

If you plot the points on a graph, you will see that there is a slope of -1 and the y-intercept is (0, 3).

This matches the equation of y = -x + 3 in Choice A.
4 0
2 years ago
Transversal t cuts parallel lines a and b as shown in the diagram. Which equation is necessarily true?. a) m<1=m<2. b)m&lt
e-lub [12.9K]
M<1≠m<2
m<4≠m<6
m<3 + m<5 = 180° ≠ 90°
m<7≠m<8
Answer:
none of them.
7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The volleyball team at West View High School is comparing T-shirt companies where they can purchase their practice shirts. The t
    13·2 answers
  • Calculate δe, if q= 0.764 kj and w= -830 j . express your answer using two significant figures.
    13·1 answer
  • Cody saves all his nickles. Today he is getting them out of his piggy bank and wrapping them to take to the bank. He finds he ha
    6·2 answers
  • A circular rug has a radius of 3 ft. What is the circumference of the rug? Use 3.14 for mc014-1.jpg.
    14·2 answers
  • Maddie and her friends are making s'mores over the campfire. they have a bag of 48 marshmallows, 2 packs of graham crackers cont
    8·1 answer
  • Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram?
    14·1 answer
  • 2 ratios equivalent to 3:12
    10·2 answers
  • the scale on a map is stated as 1:250000 two villages are 9 cm apart on the map how far from each other are the two villages in
    11·1 answer
  • Miss Lopez has two kinds of flowers in her garden the ratio of lilies to daisies in the garden is 5/3 if there are 10 lilies wha
    13·2 answers
  • The temperature rises 20ºF and then drops by 11ºF. If the temperature started at -5ºF, what temperature change would be required
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!