answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
g100num [7]
2 years ago
14

Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram?

Mathematics
1 answer:
vitfil [10]2 years ago
8 0

Hi!

We will solve this using ratios, like this:

4 1/2 = 4,5 kg of olive oil for 27 $

1 kg of olive oil for x $

_____________________________

x = (27*1)/4,5

x = 27/4,5

x = 6 $ per kilogram

Hope this helps!

You might be interested in
Can someone help please
riadik2000 [5.3K]

Answer:

  62 Sunday papers were sold

Step-by-step explanation:

Let x represent the number of Sunday papers sold. Then half that many, or x/2, is the number of Friday papers sold. The total revenue from the sales is the sum of products of quantity and price:

  1.50 · x + 0.75 · (x/2) = 116.25

Multiplying by 2, this becomes ...

  3.00x +0.75x = 232.50

  3.75x = 232.50

Dividing by the coefficient of x gives ...

  232.50/3.75 = x = 62

The number of Sunday newspapers sold is 62.

6 0
2 years ago
Multiply and simplify.
qaws [65]

15x^2y^4z^2 will be your answer please thank me and friend me


3 0
2 years ago
a museum employee surveys a random sample of 350 visitors to the museum. Of those visitors, 266 stopped at the gift shop. Based
Naddika [18.5K]

1748 people are expected to stop at the gift shop out of 2300.

Step-by-step explanation:

Given,

Number of random sampled people = 350

Number of people who stopped at shop = 266

Percentage = \frac{People\ stopped}{Total\ people}*100

Percentage = \frac{266}{350}*100=76\%

Therefore,

76% people would stop at the gift stop.

Number of people = 2300

Expected number = 76% of total

Expected number = \frac{76}{100}*2300

Expected number = 1748

1748 people are expected to stop at the gift shop out of 2300.

4 0
2 years ago
B) Find the principal that yields an interest of Rs 2240 at the rate of 10% p.a. in 3
murzikaleks [220]

Answer:

1,500

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
in the figure below line de is parallel to line f g with a transversal AG write and solve a system of liner equation to determin
Kay [80]
The complete question in the attached figure

we know that

angle y and angle (5y-18) are supplementary angles
then
y°+(5y-18)°=180°------> 6y=180+18------> y=198/6-----> y=33°
and
angle x and angle y are also supplementary angles
then
x+y=180--------> x=180-y-----> x=180-33-----> x=147°

the answer is
x=147°
y=33°

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Helppppppppppppppppppppp failingggggggggggggggg quizzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
    11·2 answers
  • Two youth groups participated in a three-week recycling project. Group A collected 15.49 pounds during week 1, 20.82 lb during w
    5·2 answers
  • Solve Multi-Step Problems - Quiz - Level D
    7·1 answer
  • D2-9k+3 for d=10 and k=9
    12·1 answer
  • Find the standard deviation of the following data. Answers are rounded to the nearest tenth. 5, 5, 6, 12, 13, 26, 37, 49, 51, 56
    14·1 answer
  • Maria records random speeds from three different Internet providers in the table. Provider Download Speed (megabits per second)
    8·1 answer
  • Lindsey bought a new candle and the base of the candle covers an area of 19.625 square inches. She plans on putting the candle i
    14·2 answers
  • Dani wants to spend less than $25 on a birthday present for her friend. If she buys a necklace for $9.50, how many pairs of earr
    15·2 answers
  • joanne cannot decide which of two washing machines to buy. The selling price of each is ​$660. The first is marked down by ​40%.
    14·1 answer
  • Roger has 4 gallóns of orange juice. He puts the same amount of juice each of 5 pitchers. How many gallons of orange juice are i
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!