700*600=420,000
420,000/10=42,000
Diameter = 25
so radius = 12.5
Pi*12.5^2=625/4Pi
42,000/625/4 Pi =86.56169741
=86.6
she can fit 86 tins
Mark spent a total of 80 minutes or 1 hour and 20 minutes traveling to and from work.
45 minutes + 35 minutes = 80 minutes
There are 60 minutes per hour, so their would 1 hour and 20 minutes.
Answer:
336 inches of surface area
Step-by-step explanation:
The explanation is the picture. I hope this answers your question.
The shape of the graph is similar to the letter W; however, the region of interest will lie on the right of the origin, which means only the right half of the W(a negative number of cans cannot be produced). The profit produced will be maximized if the number of cans produced is greater than 3. The company will be at a loss if the number of cans produced is near 2.5. The break even situations are present if the company produces 2 or 3 cans.