Total customers are = 360
Number of polled people who purchased ice cream = 260
Number of polled people who purchased both ice cream and yogurt = 250
Hence, people who purchased only ice cream are=
And
are people who purchased yogurt.
So, people who purchased yogurt only = 
Let's turn 3 hours and 3 minutes into minutes.
One hour=60×3=180+3=183
So, there's 183 minutes in 3 hours and 3 minutes. We need to divide 26.2 miles by 183.
26.2÷183≈ 0.143
So, Sally ran 0.143 miles every minute.
Answer:
The critical t values are -1.746 and 1.746.
Step-by-step explanation:
Given information:
The weight of a USB flash drive is 30 grams and is normally distributed.
Population mean = 30
Sample size = 17
Sample mean= 31.9
Standard deviation = 1.8
Significance level, α=0.10
Null hypothesis: 
Alternative hypothesis: 
It is a two tailed test.
The t-critical values for a two-tailed test, for a significance level of α=0.1 are -1.746 and 1.746.
Therefore the critical t values are -1.746 and 1.746.
1 gal = 400 ft²
2 3/8 gal = ? ft²
to solve, use similar ratios with units gal/ft² and compare
(1)/(400) = (2 3/8)/(x)
*multiply both sides by (x) and divide both sides by (1)/(400), you get:
x = (400)*(2 3/8)/(1) = 400*(2 3/8) = 400*2 + 400*3/8 = 800 + 150 = 950 ft²
<u><em>answer is 950 ft²</em></u>
Thickest to thinnest....
0.33m , 0.3mm, 0.275mm, 0.25mm