Let us make a list of all the details we have
We are given
The cost of each solid chocolate truffle = s
The cost of each cream centre chocolate truffle = c
The cos to each chocolate truffle with nuts = n
The first type of sweet box that contains 5 each of the three types of chocolate truffle costs $41.25
That is 5s+5c+5n = 41.25 (cost of each type of truffle multiplied by their respective costs and all added together)
The second type of sweet box that contains 10 solid chocolate trufles, 5 cream centre truffles and 10 chocolate truffles with nuts cost $68.75
That is 10s+5c+10n = $68.75
The third type of sweet box that contains 24 truffles evenly divided that is 12 each of solid chocolate truffle and chocolate truffle with nuts cost $66.00
That is 12s+12n=$66.00
Hence option C is the right set of equations that will help us solve the values of each chocolate truffle.
Total number of students surveyed = 200
Number of male students = 80
Number of female students = 200 - 80 = 120
Number of brown eyed male students = 60
Probability of a brown eyed male student = 60 / 80 = 0.75.
Since, <span>eye color and gender are independent, this means that eye color is not affected by the gender. Thus, we expect a similar probability of brown eye for female as we had for male.
Let the number expected of brown eyed females be x, then x / 120 = 0.75.
Thus, x = 120(0.75) = 90.
Therefore, the number female students surveyed expected to be brown eyed is 90.</span>