Answer:
See my explanation!!!
Step-by-step explanation:
1. M is the midpoint of CD; MD = 3 1. Given
2. MD=CM 2. Definition of Midpoint
3. CM=3 3. If they are equal to each other, then their value equals
There are

ways of selecting two of the six blocks at random. The probability that one of them contains an error is

So

has probability mass function

These are the only two cases since there is only one error known to exist in the code; any two blocks of code chosen at random must either contain the error or not.
The expected value of finding an error is then
Answer:
The correct answer is option B. 17
Step-by-step explanation:
It is given that, ZX bisects ∠WZY. If the measure of ∠YXZ is (6m – 12)°
To find the value of m
From the figure we can see that, triangle WYZ is an isosceles triangle.
ZW = ZY
Then <YXZ = <WXZ = 90°
It is given ∠YXZ = (6m – 12)°
(6m – 12)° = 90°
6m = 90 + 12 = 102
m = 102/6 = 17
Therefore the value of m = 17
The correct answer is option B. 17
Answer:
A) Yes, because P (F∩S) = 0
Step-by-step explanation:
Hello!
50 customers of a store were asked to choose between two discounts:
Discount 1: 20% off all purchases for the day.
Discount 2: 10% off all purchases for the week.
28 choose discount 1
22 choose discount 2
F: the selected person choose discount 1.
S: the selected person choose discount 2.
Two events are mutually exclusive when the occurrence of one of them prevents the other from occurring in one repetition of the trial and the intersection between these two events is void with zero probability of happening.
In this case, since the customers were asked to choose one out of the two events, if the customer chooses the first one, then he couldn't have chosen the second one and vice-versa. Then the intersection between these two events has zero probability, symbolically:
P(F∩S)=0
I hope it helps!
Answer:
It has millions of tickets. On each ticket is written a number a dollar amount. The exact average and SD are unknown but are estimated from the sample to be $20,000 and $5,000 respectively.
Step-by-step explanation:
Given that:
sample size n = 1600
sample mean
= 20000
standard deviation = 5000
The objective is to choose from the given option about what most closely resembles the relevant box model.
The correct answer is:
It has millions of tickets. On each ticket is written a number a dollar amount. The exact average and SD are unknown but are estimated from the sample to be $20,000 and $5,000 respectively.
However, if draws are made without replacement, the best estimate of the average amount for the bride will be $20,000
Similarly, the standard error for the sample mean = 


the standard error for the sample mean = 125