Alison is 2/3 of the way to the museum, so the answer is about 2/3 of 9, or 6 miles. Let's calculate it:
2 17 miles
---- * (8 1/2 miles) = -------------- She has ridden (17/3) miles, which is 5 2/3
3 3 miles.
Answer:
Time taken by the un powered raft to cover this distance is T = 192.12 hr
Step-by-step explanation:
Let speed of boat = u 
Speed of current = v 
Let distance between A & B = 100 km
Time taken in downstream = 32 hours


u + v = 3.125 ------ (1)
Time taken in upstream = 48 hours


u - v = 2.084 ------- (2)
By solving equation (1) & (2)
u = 2.6045 
v = 0.5205 
Now the time taken by the un powered raft to cover this distance

Because un powered raft travel with the speed of the current.

T = 192.12 hr
Therefore the time taken by the un powered raft to cover this distance is
T = 192.12 hr
the hundreds place
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
For this case we must write a power between (340,345)
We chose 343.
We divide the number until we get an exact division:

So we have:

So, the power is:

ANswer:

Answer:
The <em>x</em>-intercept would be at the point where there are 0 downloads in <em>x</em> days.
Step-by-step explanation:
The <em>x</em>-intercept of a function is the point where the graph of the function crosses the <em>x-</em>axis and the <em>y</em>-coordinate is 0.
That is, the point (<em>x</em>, 0) is the <em>x</em>-intercept of a function.
In this case the data provided is for the number of free downloads using the promo code (f (x), in tens of thousands) and the time since posting (<em>x</em> days).
So, in this case the <em>x</em>-intercept would be at the point where there are 0 downloads in <em>x</em> days.