Answer:
Step-by-step explanation:
we know that
The formula to calculate continuously compounded interest is equal to
where
A is the Final Investment Value
P is the Principal amount of money to be invested
r is the rate of interest in decimal
t is Number of Time Periods
e is the mathematical constant number
we have
substitute the values in the formula
Answer:
$130.7086
Step-by-step explanation:
List price of phone answering system = $99.86
Handset cord = $8.95
Telephone wire = 45 cent/foot ; length = 50 feet
Rebate on phone system = $5
Store coupon =$1 of each accessory
Sales tax = 6% on final price
Price before coupon = (99.86 + 8.95 + (50*0.45)) =$131. 31
Number of accessories = 3
Total coupon = $5 + ($1 * 3) = $8
Price after coupon = final price : $131.31 - $8 = $123.31
Sales tax = 0.06 * $123.31 = $7.3986
Amount paid = $123.31 + $7.3986 = $130.7086
Dj kay-cee: 50x+100
Dj fav fred: 30x+150
So, setting up the equation, you get that 50x+100=30x+150
So, 20x=50, and x=
So after 2.5 hours, dj kay-kee and dj fab fred would charge the same amount.
Answer:
Therefore F=2.387 hours gives a minimum value of energy expenditure E.
Step-by-step explanation:
Given that,
The energy expended by a bird per day

Differentiating with respect to F

Again differentiating with respect to F

Now set E'=0




Now 
Since, E''>0 at F=2.387, So at F=2.387 , E has minimum value.
Therefore F=2.387 hours that minimizes energy expenditure.
Is this math? if so let me know maybe I could try to help