Answer:
150 short sleeves ordered
100 long sleeves ordered
Answer:
m= -12
Step-by-step explanation:
-15m-30=-12m+6
-3m=36
m=-12
Answer:
test statistic (Z) is 2.5767 and p-value of the test is .009975
Step-by-step explanation:
: percentage of students who smoke did not change
: percentage of students who smoke has changed
z-statistic for the sample proportion can be calculated as follows:
z=
where
- p(s) is the sample proportion of smoking students (
=0.25)
- p is the proportion of smoking students in the survey conducted five years ago (18% or 0.18)
- N is the sample size (200)
Then, z=
≈ 2.5767
What is being surveyed is if the percentage of students who smoke has changed over the last five years, therefore we need to seek two tailed p-value, which is .009975.
This p value is significant at 99% confidence level. Since .009975 <α/2=0.005, there is significant evidence that the percentage of students who smoke has changed over the last five years
Answer:
<h2>The measure of angle KJL is 40°.</h2>
Step-by-step explanation:
Givens


Notice that
, by definition sum of arcs.
Replacing given values, we have

Which means 
Notice that arc KP is the subtended arc by angle KJL.
We know that the angle formed by a tangen and a secant is equal to one-half of the difference of the intercepted arcs.

Therefore, the measure of angle KJL is 40°.