A) Volume = (1/12)pi*h^3, with height = 5cm.
<span>b) You should be able to differentiate V = (1/12)pi*h^3 with respect to h, and you were given dh/dt = -0.3 cm/hr.
</span>
does that make sense?
Answer:




Step-by-step explanation:
Given
close
fail to close


First, calculate the value of q
Using complement rule



So, we have:
and 
Solving (a): Fails to close on the 4th attempt
This means that he closes the first three attempts. The event is represented as: p p p q
So, we have:




Solving (b): He closes for the first time on the 3rd attempt
This means that he fails to close the first two attempts. The event is represented as: q q p
So, we have:




Solving (c): First he closes is his 2nd attempt
This means that he fails to close the first. The event is represented as: q p
So, we have:



Solving (d): The first he close is one of his 3 attempts
To do this, we make use of complement rule
The event that he does not close any of his first three attempts is: q q q
The probability is:


The opposite is that the first he closes is one of the first three
So, we have:
--- complement rule




Answer:
Option (3) is correct.
side length of square is (3x + 13 ) units.
Step-by-step explanation:
For a square with side 'a'. Perimeter is defined as the sum of length of side. Since, Square has four sides. Thus Perimeter of square = 4 × side
Given square has perimeter = 12x + 52
Comparing both sides,
4 × side = 12 x + 52
⇒ Side = 
⇒ Side = 
⇒ Side = 3x + 13
Thus, side length of square is (3x + 13 ) units.
Thus, option (3) is correct.
Use the fact that
to solve it.

One yard is 36 inches, 1.5 feet is 18 inches.
So the answer is...
(36+3)*18*20
= 39*18*28
= 702*28
= 19,656