Answer:
0.4745 is the probability that fewer than 8 of the selected adults wear glasses or contact lenses.
Step-by-step explanation:
We are given the following information:
We treat adult adults wear glasses or contact lenses as a success.
P(Adults wear glasses or contact lenses) = 75% = 0.75
Then the number of adults follows a binomial distribution, where
where n is the total number of observations, x is the number of success, p is the probability of success.
Now, we are given n = 10
We have to evaluate:
P(fewer than 8 of the selected adults wear glasses or contact lenses)
0.4745 is the probability that fewer than 8 of the selected adults wear glasses or contact lenses.
You can divide the two values A = diameter of bacterium B = diameter of virus A/B = (10^(-6))/(10^(-7)) A/B = 10^(-6-(-7)) A/B = 10^(-6+7) A/B = 10^(1) A/B = 10 Since the ratio of the two diameters is 10, this means that the diameter of the bacterium is 10 times greater than that of the virus.
Answer : Direct Variation
Question :
Identify the variation as direct, inverse, joint or combined. A = 
We know direct variation is y = kx
Where k is the constant of proportionality
When value of x increases then y also increases. when x value decreases then y value decreases.
The value of y depends on value of x It means y is directly proportional to x.
Hence A =
is a direct variation.
Answer:
30 hours
Step-by-step explanation:
so i did 396.10/ 17, and i got 23.3 then u divide his hourly pay by 699.00 and u got 30
The actual area of the tennis court is 264 m²
First use the scale to find the actual dimensions of the court:
1 cm : 0.8m
30 cm in the drawing would be:
= 0.8 x 30
= 24 m outside
13.75cm in the drawing would be:
= 0.8 x 13.75
= 11 m outside
Area of a rectangle (which is what the dimensions resemble):
= Length x width
= 24 x 11
= 264 m²
In conclusion, the area of the tennis court is 264 m²
<em>Find out more at brainly.com/question/12581267.</em>