<span>1. To
solve this problem you must apply the formula for calcúlate the area of a
trapezoid, which is shown below:
A=(B+b)h/2
A is the area of the trapezoid (A=24).
B is the larger base </span>of the trapezoid <span>(B=5).
b is the smaller base </span>of the trapezoid<span> (b=5).
h is the height </span><span>of the trapezoid.
2. You must clear "h" from the formula:
</span><span>
A=(B+b)h/2
</span> 2A=<span>(B+b)h
</span> h=2A/<span>(B+b)
</span><span>
3. When you susbtitute the values into </span> h=2A/(B+b), you obtain:
h=2A/<span>(B+b)
</span><span> h=2(24)/(5+3)
h=48/8
h=6
</span>
When applying for the job, we would hope that is the mode. The mode is the value that appears most often; if most people in the office make $100,000 that may speak better of your potential salary.
Jana was prescribed medication. m = 250(0.75)^h
6 hours after Jana took her medication, Allison was prescribed the same.
m=250(0.75)^(h-6)
<span>At any time after she has taken the medication, Allison has how many times more milligrams of medication in her body?
</span>
Same with Jana, Allison's medication content in her body will decrease by 25% after each hour.
Let h = 6
Jana: m = 250(0.75)^6 = 250(0.178) = 44.50
Allison: m = 250(0.75)^6-6 = 250(1) = 250
250 - 44.50 = 205.50
On hour 6, Allison will have 205.5 mg more of the medicine than Jana.