Answer:
The amount that should be in the account after 15 years is $95,321.85
Step-by-step explanation:
According to the given data, we have the following:
monthly amount of $220=R
interest rate is fixed at 2.05%. We require the monthly ineterest rate, hence monthly interest rate= 2.05%/12=0.1708%=0.0017
t=15years×12=180 months
In order to calculate how much should be in the account after 15 years, we would have to use the following formula:
Ap=<u>R(1-(1+i)∧-t)</u>
i
Ap=<u>220(1-(1+0.0017)∧-180)</u>
0.0017
Ap=<u>162,04</u>
0.0017
Ap=$95,321.85
The amount that should be in the account after 15 years is $95,321.85
<u />
Answer: C. 461
Step-by-step explanation:
We know that the formula to find the sample size is given by :-

, where
= Population standard deviation from prior study.
E = margin of error.
z* = Critical value.
As per given , we have
E= 15
Significance level : 
Critical value (Two tailed)=
Now , Required sample size = 
[Round to next integer]
Hence, the required sample size to be taken is 461.
Correct answer = C. 461
Answer: 
Step-by-step explanation:
You know that the total time was: 7/8 hour
You also know that they spent 1/2 of the time at the beach.
Therefore, to calculate the time Zach and his dog spend at the beach (which you can call x) , you must multiply both fractions (7/8 and 1/2).
Then, you obtain the following result:

Answer:
He burnt 1000 calories per hour when playing basketball.
Step-by-step explanation:
Let B be calories burned playing basketball, and C calories burned canoing.
1800 = B + 2C
3200 = 2B + 3C
From 1st equatipn, we get that B = 1800 - 2C
Replacing into the 2nd equation, we have:
3200 = 2(1800-2C) + 3C
3200 = 3600 - 4C + 3C
3200 = 3600 - 1C
C = 3600 - 3200
C = 400
Knowing C, we find B.
B = 1800 - 2C = 1800 - 2*400 = 1800 - 800 = 1000 calories.
Well 9×10 is 90, 90+46 is 136. the paint covered 136 square feet