Answer:
10.02%
Explanation:
The computation of the WACC is shown below. The formula of WACC is shown below:
= (Weightage of debt × cost of debt) + (Weightage of preferred stock) × (cost of preferred stock) + (Weightage of common stock) × (cost of common stock)
= 27% × 7.6% × (1 - 0.40) + 9% × 5.9% + 64% × 12.9%
= 2.052% × (1 - 0.40) + 0.531% + 8.256%
= 10.02%
Answer:
The answer is:
For italy: $35 billion
For Greece: -$40 billion
Explanation:
Injection into the economy = $70 billion.
Government spending multiplier is 1.5.
MPC = $70billion x 1.5
=$105 billion.
Change in Italy's real GDP due to the transfer = $105 billion - $70 billion
= $35 billion.
Greek Government.
Multiplier effect = 1 ÷ (1-MPC)
1 ÷ (1-0.6)
1÷ 0.4
-2.5.
It is negative because it is a reduction in government spending.
Therefore, the final change in real GDP as a result of this decreased spending is
-2.5 x $16 billion
= -$40 billion
Answer: c. All of these
Explanation:
Business analysis is difficult from operational databases for quite a number of reasons which include but are not limited to:
i. Every department having its own method for recording data - there is a misalignment of data definitions across differnent departments which means that users might not be able to compare data effectively.
ii. Data standards not applying across departments - Different departments usually use different formats to record data again making comparison difficult.
iii. The data, if available, often being incorrect or incomplete - missing data across departments due to lack of set standards can again make comparisons difficult.
Therefore all of the options are correct.
Answer:
Debit Cash $20,000
Credit M. Alice capital $20,000
Explanation:
We recognize the admission of new partner by debiting the cash that the partnership received in the amount of $20,000 and then record the interest of the new partner by crediting her capital, M. Alice, capital $20,000. Basically, the old partners will agree as to what amount of interest that the new partner will be credited to the partnership. But in this scenario, the problem is silent as to the agreement of interest that M. Alice will be credited, in effect, the books will recognize M. Alice' interest equal to the cash she invested to the partnership.
Answer:
C) $1,166,000
Explanation:
The sales budgeted will be
unit sales budgeted x unit sales price
we look into the assignment for these numbers:
- February sales 10,600 units
And calcualte: 10,6000 units x $110 sales price
Total sales revenue for the month of February 1,166,000
The rest of the data is irrelevant for the question we are given thus, we ignore it.