Answer:
#Initialise a tuple
team_names = ('Rockets','Raptors','Warriors','Celtics')
print(team_names[0])
print(team_names[1])
print(team_names[2])
print(team_names[3])
Explanation:
The Python code illustrates or printed out the tuple team names at the end of a season.
The code displayed is a function that will display these teams as an output from the program.
Answer:
a) Mechanical efficiency (
)=63.15% b) Temperature rise= 0.028ºC
Explanation:
For the item a) you have to define the mechanical power introduced (Wmec) to the system and the power transferred to the water (Pw).
The power input (electric motor) is equal to the motor power multiplied by the efficiency. Thus,
.
Then, the power transferred (Pw) to the fluid is equal to the flow rate (Q) multiplied by the pressure jump
. So
.
The efficiency is defined as the ratio between the output energy and the input energy. Then, the mechanical efficiency is 
For the b) item you have to consider that the inefficiency goes to the fluid as heat. So it is necessary to use the equation of the heat capacity but in a "flux" way. Calling <em>H</em> to the heat transfered to the fluid, the specif heat of the water and
the density of the water:
[/tex]
Finally, the temperature rise is:

Answer:
a) civil engineering.
Explanation:
Civil engineering is a professional engineering program that deals with the construction, design, and maintenance of all the natural and man-made environments including dams, buildings, railways, and roads.
Civil engineering is the branch of engineering that is the practice not restricted because civil engineer is not restricted to academic profession but practice in designing and construction can make someone a professional civil engineer.
Hence, the correct answer is "a)."
Answer:
a.) -147V
b.) -120V
c.) 51V
Explanation:
a.) Equation for potential difference is the integral of the electrical field from a to b for the voltage V_ba = V(b)-V(a).
b.) The problem becomes easier to solve if you draw out the circuit. Since potential at Q is 0, then Q is at ground. So voltage across V_MQ is the same as potential at V_M.
c.) Same process as part b. Draw out the circuit and you'll see that the potential a point V_N is the same as the voltage across V_NP added with the 2V from the other box.
Honestly, these things take practice to get used to. It's really hard to explain this.
Answer:
Magnitude of force P = 25715.1517 N
Explanation:
Given - The wires each have a diameter of 12 mm, length of 0.6 m, and are made from 304 stainless steel.
To find - Determine the magnitude of force P so that the rigid beam tilts 0.015∘.
Proof -
Given that,
Diameter = 12 mm = 0.012 m
Length = 0.6 m
= 0.015°
Youngs modulus of elasticity of 34 stainless steel is 193 GPa
Now,
By applying the conditions of equilibrium, we have
∑fₓ = 0, ∑
= 0, ∑M = 0
If ∑
= 0
⇒
×0.9 - P × 0.6 = 0
⇒
×3 - P × 2 = 0
⇒
= 
If ∑
= 0
⇒
×0.9 = P × 0.3
⇒
×3 = P
⇒
= 
Now,
Area, A =
= 1.3097 × 10⁻⁴ m²
We know that,
Change in Length ,
= 
Now,
= 9.1626 × 10⁻⁹ P
= 1.83253 × 10⁻⁸ P
Given that,
= 0.015°
⇒
= 2.618 × 10⁻⁴ rad
So,

⇒2.618 × 10⁻⁴ = ( 1.83253 × 10⁻⁸ P - 9.1626 × 10⁻⁹ P) / 0.9
⇒P = 25715.1517 N
∴ we get
Magnitude of force P = 25715.1517 N