Answer:
bond's selling price is $6154
Explanation:
given data
face value = $5,000
interest = 8 % of face value
rate = 6.5 %
to find out
bond's selling price
solution
we find interest that is
interest = 8 % of face value
interest = 8 % × 5000
interest = 400
so we consider bond selling price is x
so
bond selling equation will be
interest = rate × bond selling price
400 = 0.065 × x
x = 6154
so bond's selling price is $6154
Answer: $105,000
Explanation: In Economics the term profit refers to the amount a company or an individual left with after paying for implicit and explicit cost. Explicit cost means cost paid to others for their services.
While, Implicit cost or opportunity cost is the cost of loosing profits due to choosing one alternative over other. In this case Zippy's salary and his interest on savings is his implicit cost.
therefore,
Economic profit = $250,000 - ( $30,000 + $15,000 + $100,000 )
= $105,000
Answer:
Option c is the correct answer.
Explanation:
The depletion expense or charge for the period can be calculated using the following formula,
Depletion expense = [(Cost - Salvage Value) / Total units expected to be mined] * Units mined during the period
Depletion expense = [(1500000 - 250000) / 2000000] * 150000
Depletion expense = $93750
The entry to record the expense is,
Depletion expense 93750 Dr
Accumulated depletion 93750 Cr
So, option c is the correct answer.
Answer:
C $30,000
Explanation:
. A $30,000 result has a 35 percent chance of occurring, but the entity cumulatively has a 55 percent chance of receiving at least a $30,000 tax benefit. As a result, $30,000 is the appropriate amount to recognize.
C. 85,000 of the insurance is 100,000 for a bodily injury