Answer:
a.
μ = $24.57
μ ≠ $24.57
b. 0.12
c. we fail to reject the null hypothesis since p ≈0.12 > 0.05
d. we fail to reject the null hypothesis since z ≈-1.6 > -1.96
Step-by-step explanation:
a)
μ = $24.57
μ ≠ $24.57
b)
To compute p value, we need to calculate z-score of $23.89 per hour. in the distribution assumed under null hypothesis
z-score can be calculated as follows:
where
- X= $23.89
- M is the mean value under null hypothesis ( $24.57)
- s is the sample standard deviation ($2.40)
- N is the sample size (30)
Putting the numbers in the formula we get
≈ −1,5518
The corresponding p-value is <em>two tailed </em>and ≈ 0.12
c)
since p ≈0.12 > 0.05 <em>we fail to reject the null hypothesis.</em>
d)
Critical value for the 0.05 significance level in two tailed test is :
c(z)=-1.96 Since z≈ −1,6 >-1.96, it is not in the critcal region, therefore <em>we fail to reject the null hypothesis. </em>
Neither are correct.
Navene has broken the problem up and simply added numbers together to get "4577"
Annabelle is also wrong because whereas she multiplied, she also broke up the numbers in the equation to get "46710"
The answer should be 18,690,300
Answer:
C = 420/h + 400
Step-by-step explanation:
Let s be the side of the square base.
Let h be the height
Volume = s*h
20 = s*h
s = 20/h
Cost of glass is
5(20/h) + 5(4* h*20/h)
= 100/h + 400
Cost of frame is
2*4(20/h) + 2*4(20/h)
= 160/h + 160/h
= 320/h
Total cost = C
C = cost of glass + cost of frame
C = 100/h + 400 + 320/h
C = 420/h + 400
Answer:
Step-by-step explanation:
P(x)=S(x)-C(x)
0.8=9-C(x)
C(x)=9 -0.08
C(x)=8.92