Answer:
mean=4.44
standard deviation=1.67
Step-by-step explanation:
The mean and standard deviation for the number of erroneous returns per batch can be calculated using binomial distribution. The binomial distribution is used because
i) There are one of two possible outcomes( error or no error) that can be categorized into success and failure.
ii) The experiment is repeated fix number of times 12.
iii) The probability of success remains constant at each trial i.e. 37%
iv) The trails are independent.The mean and standard deviation of binomial distribution are np and √npq
Here, n=12, p=0.37 and q=1-0.37=0.63
mean=12*0.37=4.44
standard deviation=√12*0.37*0.63=√2.8=1.67
Answer:
The one with arrows are the answers
->Line segment E B is bisected by Line segment D F .
->A is the midpoint of Line segment F C .
Line segment F C bisects Line segment D B.
->Line segment E B is a segment bisector.
->FA = One-halfFC.
Line segment D A is congruent to Line segment A B .
Step-by-step explanation:
I did it on edge and got it right
Answer:
My best answer is that the probability is 35/100 that the student chosen at random owns neither a laptop nor a mobile phone.
Step-by-step explanation:
If you go back and read the introductory passage, you will notice it says, "In a group of 100 students... 35 own either a laptop or a mobile phone, but not both." And I think the other numbers, I.E. 25 and 40, were just meant to throw us off. Therefore, I think 35/100 is the probability.
The total cost of the factory will be the sum of its variable costs and it's fixed costs. The factory has fixed costs of $53,900 and variable costs of $12.50 per unit produced. Let
be the number of toy's produced by this Toby's Tiny Toys, then the total variable costs will be
. From this information we can gather that the cost function for this factory is,

On the other hand, if we let
be the number of toys sold, we can gather that at the selling price of 16.50, the revenue function will be ,

Toby's Tiny Toys will reach their break even point when the total costs are equal to the total revenue. At this break even point ,we have that

The company has to sell 134 750 units to break even.
Answer:
mArc A B = 120° (C)
Step-by-step explanation:
Question:
In circle O, AC and BD are diameters.
Circle O is shown. Line segments B D and A C are diameters. A radius is drawn to cut angle D O C into 2 equal angle measures of x. Angles A O D and B O C also have angle measure x.
What is mArc A B?
a)72°
b) 108°
c) 120°
d) 144°
Solution:
Find attached the diagram of the question.
Let P be the radius drawn to cut angle D O C into 2 equal angle measures of x
From the diagram,
m Arc AOC = 180° (sum of angle in a semicircle)
∠AOD + ∠DOP + ∠COP = 180° (sum of angles on a straight line)
x° +x° + x° =180°
3x = 180
x = 180/3
x = 60°
m Arc DOB = 180° (sum of angle in a semicircle)
∠AOB + ∠AOD = 180° (sum of angles on a straight line)
∠AOB + x° = 180
∠AOB + 60° = 180°
∠AOB = 180°-60°
∠AOB = 120°
mArc A B = 120°