10+12+14 = 36
12/36 x 11/35 x 14/34 = 11/255
There's your answer.
Answer: Tickets cost $25 and each person must contribute $2 for the bus. There are 52 people going on the trip.
Step-by-step explanation:
Given: Mr. Bartley is taking the theater club on a field trip [which must include bus or other vehicle] to see the musical wicked. The school treasurer asked Mr. Bartley for the group's total ticket cost.
He wrote the following cost function for the school treasurer.
Total Cost =52(25+2)
Since cost function is a function based on number of people and per head cost.
So, the statement which best describe the cost function is "Tickets cost $25 and each person must contribute $2 for the bus. There are 52 people going on the trip."
Answer:
a) 0.064
b) 0.002
Step-by-step explanation:
a) Assuming that the batteries' voltage levels are independent
Probability = 0.8 * 0.8 = 0.64
b) batteries' voltage levels are dependent
20/19 (0.064)^19 *0.036 + 20/20 (0.064)^20 *0.036^0
= 0.002
Answer:
Option A 
Step-by-step explanation:
we know that

Solve for sin(A)

we have


substitute

