First calculate the total price of the car alarm
P = 325 + 0.12(325)
P = $ 364 is the total prize of the car alarm
then calculate the discounted price
35%-off sale
P = 364( 1 - 0.35)
P = 364(0.65)
P = $ 236.6
$ 100 coupon
P = 364 - 100
P = $ 264
so it is better to have the 35%-off sale
so the answer is A
Time for fractions!!!
I’m going to set a rate of miles per gallon and then cross multiply to get me answer.
41miles/gallon = 617.3/xgallons
617.3 multiplied by 1 and then divided by 41 = about 15.05 gallons
A reasonable estimate then is 15 and a half gallons, because rather than measuring down to the hundredths, the next closest and reasonable measurement is 15 and a half or under.
Comment if you don’t understand and I’ll try to help.
Answer:
The answer is given below
Step-by-step explanation:
Given that:

The function is an exponential function.
The domain is the set of all independent variables i.e the input values (x values). For an exponential function, the domain is the set of all real numbers. That is:
Domain: x = (-∞, ∞)
The range is the set of all dependent variables i.e the values of y. For an exponential function, the range is the set of all real numbers greater than zero. That is:
Range: y = (0, ∞)
Answer:
a) distance halfway = 16.49 [m], displacement halfway = 10.5 [m]
b) distrance traveled increases when the child completes one circuit of the track.
Step-by-step explanation:
a) Distance is a scalar quantity that tells you how much space a body has covered when moving. Displacement is a vector quantity that tells you how far from its initial position and object is after moving.
In this case, the child goes around the track only halfway from point 1 to point 2. We know the circunference or perimeter of a circle to be 2*PI*radius. We also know the child only when halfway, so we need to divide the perimeter by 2, thus we get distance = PI*radius
- distance halfway = (PI)*(5.25) = 16.49 [m]
And now that we know the definition of displacement, we can easily see that the child went from point 1 to point 2 which is located at a distance of 1 diameter from point 1:
- displacement halfway = D = 2*radius = 2(5.25) = 10.5 [m]
b)What happens to the distance when the child completes one circuit? The distance will increase beause he is now completing the circuit so he is covering more ground in his movement:
- distance circuit = 2*(PI)*radius = 2(PI)(5.25) = 32.99 [m]
32.99 is more than 16.49 so we are certain that the distance increases.