The answer to the question is 300 square feet
Answer:
Divide 96/4 to get how many cars can be washed within a single hour. Cut that in half to get 12.
Step-by-step explanation:
96÷4=24 cars/hr
24÷2=12 Cars for every 30 minutes.
Answer:
C :She is incorrect because she should have squared each leg length and then found the sum
$6932.73.
Step-by-step explanation:
Principal = $16400
Rate of decrease = 8.25%
Now we are supposed to find What will the value of the car be, to the nearest cent, after 10 years?
Formula :
where A is the amount
r is the rate of decreasing in % =8.25%
t is the time =10
P is the principal =$16400
Substituting the values:
Hence the value of the car after 10 years will be $6932.73.
Read more on Brainly.com -
brainly.com/question/3122273#readmore