To find the specification limit such that only 0.5% of the bulbs will not exceed this limit we proceed as follows;
From the z-table, a z-score of -2.57 cuts off 0.005 in the left tail; given the formula for z-score
(x-μ)/σ
we shall have:
(x-5000)/50=-2.57
solving for x we get:
x-5000=-128.5
x=-128.5+5000
x=4871.50
X = E/W dimension
<span>y = N/S dimension </span>
<span>4x + 4x + 2y + 2y = 64 </span>
<span>8x + 4y = 64 </span>
<span>4y = 64 - 8x </span>
<span>y = 16 - 2x </span>
<span>Area = xy = x(16 - 2x) = 16x - 2x^2 </span>
<span>Maximum of y = ax^2 + bx + c is when x = -b / 2a </span>
<span>so x = -16 / -4 = 4 </span>
Answer:
Step-by-step explanation:
Let P be price after t year . From the formula of compounding
P = 9 
Taking log to the base e on both sides
ln P = ln 9 + t ln 1.015
= (2.197 + .0149t )
P =
Answer: With this information the answer would be GO down twice into the negatives and make you plot point, next go down eleven times and make your plot point, and last go down seventeen times and make your plot point.
Step-by-step explanation: What you have to do is make the number line with a zero at in the middle on the left of the zero you go down into the the negative numbers and on the right you go up into the positive numbers