Answer: A Only
Step-by-step explanation:
To determine that a linear model is appropriate, the residual plot should be randomly dispersed.
If you would like to know how many people are going to Langdale, you can calculate this using the following steps:
18 people
half of them: 18/2 = 9 people
Result: 9 people are going to Langdale.
The stereo system costs $256.
Step-by-step explanation:
Given:
Cost of the stereo system = $320.
The discount Zenaida received = 20%.
To Find:
Cost of the stereo system after the discount=?
Solution:
Step1: Finding the discount amount:
Discount percentage =20
Discount amount = original cost × discount percent
Substituting the values,





Step 2: Removing the discounted amount from the original price
Final cost of the stereo system =original cost of the stereo system –discount amount
Substituting the values we get,
Final cost=320-64
Final cost=256
Result:
Thus the cost of the stereo system after discount is $256
Speed traveling west = x - 10 km /hr
275 / ( x-10) - 300 / x = 1/2
275 *2x - 300 (x-10)*2 = ( x-10) *x
550x - 600x +6000 = x^2 -10x
x^2 +40x - 6000 = 0
( x -60) ( x+100) = 0
x = 60
ANSWER East = 60 km/ hr West = 50 km /hr
CHECK
300 /60 = 5 hours
275 /50 = 5.5 hours
Given maria has
in the pennies & quarters.
she has twice as many pennies as quarters.
find out the coins
let us assume the quarters are x
than the pennies are 2x.
Formula
value of the pennies + value of the quarters = total value of coins
1 quarters =$ 0.25
1 pennies = $0.01
Thus
0.25x + 0.01 (2x) = 2.43
0.27 x = 2.43
x = 9
2x = 18
i.e the number of quarters are 9 and the number of pennies are 18.
Hence proved