Answer:
<em>55mph
. None of the options are correct
</em>
Step-by-step explanation:
If the speed varies inversely as the time it takes to drive, then v ∝ 1/t. where;
v is the speed
t is the time taken
Hence;
v = k/t with k being the constant of proportionality.
Since it takes Kris 5 hours when driving at 55 mph, we will substitute v = 55mph and t = 5 hours. into the equation above to get the value of k as shown:
55 = k/5
Cross multiply
k = 55*5
k = 275
Hence, to calculate the speed it will Martin to drive for 5 hours, we will substitute k = 275 and t = 5 into the original equation v = k/t as shownl
v = 275/5
v = 55 mph
<em>Hence, we can conclude that Martin will also need to drive at a speed of 55mph if he wants to take 5hours.</em>
⇒ x³y⁴ × x⁵y³
⇒ x³⁺⁵y⁴⁺³
⇒ x⁸y⁷
In short, Your Answer would be x⁸y⁷
Hope this helps!
Answer:
x = 26.89352
Step-by-step explanation:
1. remove parenthesis
2. divide both sides by 14
The answer is 10 cm
Imagine cement cover as a rectangle which volume is 660,000,000 cm3. So this rectangle has width (w = 60m), length (l = 110m), and height (h = ?). The height of the rectangle is actually a thickness of the cement layer. So, we will use the formula for the volume (V) of the rectangle to calculate the thickness:
V = w · l · h
It is given:
V = 660,000,000 cm³
w = 60 m = 60 · 100 cm = 6,000 cm
l = 110 m = 110 · 100 cm = 11,000 cm
h = ?
Using the formula: V = w · l · h
660,000,000 = 6,000 · 11,000 · h
660,000,000 = 66,000,000 · h
⇒ h = 660,000,000 ÷ 66,000,000 = 10 cm