Answer:
B. 5 and 1/4 percent
Step-by-step explanation:
Step one:
given
principal= $2460
time= 3 and 1/2 years= 3.5 years
SI= $452
Required
The rate
Step two:
we know that
SI= PRT/100
substituting our data we have
452= 2460*R*3.5/100
452=8610R/100
cross multiply
452*100= 8610R
divide both sides by 8610
45200/8610= R
R= 5.25%
R= 5 and 1/4 percent
Answer:
The probability that a defective rod can be salvaged = 0.50
Step-by-step explanation:
Given that:
A machine shop produces heavy duty high endurance 20-inch rods
On occasion, the machine malfunctions and produces a groove or a chisel cut mark somewhere on the rod.
If such defective rods can be cut so that there is at least 15 consecutive inches without a groove.
Then; The defective rod can be salvaged if the groove lies on the rod between 0 and 5 inches i.e ( 20 - 15 )inches
Now:
P(X ≤ 5) = 
= 0.25
P(X ≥ 15) = 
= 0.25
The probability that a defective rod can be salvaged = P(X ≤ 5) + P(X ≥ 15)
= 0.25+0.25
= 0.50
∴ The probability that a defective rod can be salvaged = 0.50
The answer to your question is,
To break even, the drama club must sell 1000 copies.
-Mabel <3
To evaluate the initial value we use the formula:
A=P(1+r)^n
where
A=future value
P=principle amount
r=rate
n=time
thus plugging in our values we get:
8996.32=P(1+5.6/100)^4
solving for p we shall have:
8996.32=1.2435P
hence:
P=$7234.5
Thus the initial amount was $7234.5
Answer How many liters of a 20% acid solution should be mixed with 30 liters of 50% acid solution in order to obtain a 40% solution. ... x=15 liters 15*(.20 pure acid)=3 liters 30*(.50 pure acid)=15 liters That is 18 liters pure acid That is 45 liters solution *0.45 pure acid=18 liters.
Step-by-step explanation: