Answer:
$8,000
Explanation:
Given the following:
Interest rate on notes receivable = 8%
Original principal balance = $150,000
Amount due by July 1 = $50,000
Therefore, in the June 30, 20X4 balance sheet, the original principal balance that has been outstanding will be :
$150,000 - $50000 = $100,000
Therefore, only $100,000 has been outstanding and is due for calculation in the interest on accounts receivable on June 30.
Interest rate * principal balance due at the date
8% * $100,000
0.08 * $100,000
= $8,000
Thank you for posting your question her at brainly. Below is the solution I hope the answer will help you.
<span>Price of each share = $48.80
Broker fee per share = 48.80 * 0.03 = 1.4540
</span>
$48.80 + 1.4540 = 50.2640
50.2640 x 30 = 1,507.92
Answer:
Julie made <u>$5,087.25</u> in commission on this sale.
Explanation:
Selling price of the property = Listed price * Percentage of listed at which the property is sold = $340,000 * 95% = $323,000
Commission on sales of the property = Selling price of the property * Commission rate = $323,000 * 7% = $22,610
Amount of the commission to Julie's broker = Commission on sales of the property * Commission share percentage to Julie's broker = $22,610 * 45% = $10,174.50
Since Julie and her broker split the commission equally, we have:
Commission made by Julie from the property sale = Amount of the commission to Julie's broker / 2 = $10,174.50 / 2 = $5,087.25
Therefore, Julie made <u>$5,087.25</u> in commission on this sale.
Answer:
WACC is 9.26%
Explanation:
WACC is the average cost of capital of the firm based on the weightage of the debt and weightage of the equity multiplied to their respective costs.
According to WACC formula
WACC = ( Cost of common share x Weightage of common share ) + ( Cost of Preferred share x Weightage of Preferred share ) + ( Cost of debt x Weightage of debt )
Cost of debt is already given as after tax cost of debt.
WACC = ( 12.75% x 45% ) + ( 7.5% x 15% ) + ( 6% x 40% )
WACC = 5.7375% + 1.125% + 2.4% = 9.2625 % = 9.26%
Answer:
The correct option is D,$402,000.
Explanation:
In determining the cash flow provided by operating activities,we need to adjust the net income for effects of non cash items reported.It is important to note that the reverse of the earlier treatment of the items is what is required now.For instance depreciation and amortization were deducted in income statement,for cash flow purposes we need to add both to net income.
Net income $315,000
add depreciation $90,000
amortization $15,000
loss on sale of equipment $9,000
less gain on sale of building($27000)
Cash flow from operations $402,000
The cash flow from operating activities as adjusted is $402,000.