Since we are not given any information about the proportion, we will assume the sample proportion to be 0.50
so,
p = 0.50
The Error is 10% percentage point. This means that on either side of the population proportion the error is 5% so E = 0.05
z = 1.645 (Z value for 90% confidence interval)
The margin of error for population proportion is calculated as:
This means 271 students should be included in the sample
We have been given that Sterre charges $35 to file tax returns, but files for free if she only needs the easiest form. Also, she donates $2 to clean water projects per tax return she files.
Further we know that Sterre charged $7,245 and made a donation of $1,242 this year for the tax returns she filed.
Let x be the number of free income tax returns and y be the number of $35 income tax returns.
Therefore, we can set up:

Since she donates $2 for each return that she files, therefore, we can set up:

Therefore,
Sterre filed 414 tax returns for free and filed 207 tax returns for $35.
The answer is 1840 because you have to do 10x8 then multiply that by 23 and get 1840
Answer:
11.2985075
Step-by-step explanation:
Answer: 50%
Step-by-step explanation:
In 2010, there were only 2 bike manufacturers and they had market shares of 30% and 70%.
A new manufacturer joins the market and captures 10% of the market share and Splendor increases to 40% of market share.
Market shares:
Yamaha = 10%
Splendor = 40%
Passion = 100% - 10% - 40%
= 50%