One possible inequality would be
1999-x<0.
If you subtract any year after he stepped down from 1999, the year he stepped down, the result will be a negative number.
Answer:
A) 66 inches
B) 3.5 inches
C) 38 inches
D) 3 inches
Step-by-step explanation:
A)
If the height of the 36-month-old boy is 36 inches, we just need to use the value of x = 36 in the equation, and then find the value of y:
y = 3.5 * 36 - 60 = 66 inches
B)
As the slope of the equation is 3.5, an increase of 1 in the value of x causes a increase of 3.5 in the value of y, so the answer is 3.5 inches.
C)
We just need to use y = 73 and then find x:
73 = 3.5x - 60
3.5x = 133
x = 38 inches
D)
If the increase in y was 10.5, we just need to divide this value by the slope to find the increase in x:
dx = dy/3.5 = 10.5/3.5 = 3 inches
Answer:
Mean and standard deviation of the sampling distribution of the sample proportions are 76 and 0.0427 respectively.
Step-by-step explanation:
The mean for a sample proportion is given by μ = np
n = sample size = 100
p = fraction of the sample proportion that have what is being tested = 76% = 0.76
μ = 0.76 × 100 = 76.
Standard deviation of a sample proportion = σ = √[p(1-p)/n] = √(0.76×0.24/100) = 0.0427
Answer:
the answer is in the attached image below
Step-by-step explanation:
Answer:
B. It's actually something like 2.142857143... but you know, the closest answer is 2.14.