Answer:
B, net income for the year was $1,200,000, average assets were $20 million, ROI was 6%
Explanation:
net income is calculated by multiplying the percentage margin by the sales. We have,
(2 ÷ 100) × $60,000,000
= 0.02 × $60,000,000
= $1,200,000
To calculate the average assets, sales is divided by the turnover.
we have, ($60,000,000 ÷ 3.0)
= $20,000,000.
To calculate the ROI, margin and turnover are multiplied.
we have,
(2% × 3.0) = 6%
Cheers.
Answer: $117,000
Explanation:
So we are to calculate the Raw Materials purchased during the year.
Logically speaking the following should hold,
Raw materials purchased during the year + beginning raw materials = ending Raw materials + Raw materials used
Agreeing on that and rearranging the formula we will have,
Raw Material purchased during the year = Raw Material used during the year + Ending Raw Material Inventory - Opening Raw Material Inventory
Slotting in the figures we will then have,
Raw Material purchased during the year = 114,000 + 56,000 - 53,000
= $117,000
Raw materials purchased during the year amount to $117,000.
Answer:
a.
Explanation:
XSGFKXHIUHDIHGDAOUYGGAOGOAIGHuihifdughoispuhgihgaph
Occupational Safety and Health Administration (OSHA) was created to ensure healthy and safe work environments for all workers. Being that the factory did not offer adequate ventilation, the workers could be at risk for harm, and be in violation of OSHA standards.
Answer:
The price of hot chocolate will increase for sure due to the sudden increase in the quantity demanded and decrease in the supply. The net effects on the actual quantity demanded are not definite, since a small increase in price will probably not affect it that much and more chocolate sill be demanded, but if the prince increase is too high, probably the quantity demanded will fall.