Answer:
Confidence Interval is 139.04 - 142.96
Explanation:
The formula for a confidence interval is as follow:
Mean (Average price) +/- z-score x standard deviation / sqrt(n)
Formula Interpretation:
Mean = $141
z-score for 95% confidence interval = 1.96
standard deviation = $4
n = 16 --> sqrt (n) = 4
By using these inputs, we can calculate the confidence interval as follow:
141 +/- 1.96 x (4/4)
Confidence Interval is 139.04 - 142.96
<span>$322,970
The expression for the cash balance at the end of the month is
B = I + R - P
where
B = Balance at the end of the month.
I = Initial balance at the beginning of the month.
R = Receipts received during the month.
P = Payments made during the month.
So let's substitute the known values we have and solve for P
B = I + R - P
95230 = 72600 + 345600 - P
95230 = 418200 - P
95230 + P = 418200
P = 322970
So the cash payments made were $322,970</span>
Answer:
The correct answer is option A.
Explanation:
The demand for cantaloupes is unitary elastic at price level $2.50. The demand curve here is linear and downward sloping. The elasticity of demand is 1.
In this linear demand curve the lower portion will represent inelastic demand.
When the price level is reduced to $2 the demand will move to the lower portion of the curve, with fall in price and increase in demand.
So, at $2 price the demand will be inelastic, which means it will be between 0 and 1.