Answer:
p=0.063
Step-by-step explanation:
Let X be number of the certain brand of jelly beans that are made so that each package contains about the same number of beans.
X is N(375, 8)
YOu are collecting a sample size of
n = 8
Findings from the sample


(Left tailed test at 5% level)
Since sample size is small though sigma is known we use Z test, since norm
Mean difference = -5
Std error = 
Test statistic t = mean diference / std error = 
df = n-1 =5
p value = 0.063
Option I
(3x+4)cm =(2x+10)cm
3x-2x=6
x=6
Option II
(3x+4)= (x+12)
3x-x=12-4
2x=8
x=4
Option III
(2x+10)= (x+12)
2x-x=12-10
x=2
His equation could be written in quadratic form, which is ax^2+bx=c
Answer:
65.3 cm
Step-by-step explanation:
The law of sines can be used for this.
g/sin(G) = f/sin(F)
g = (37 cm)sin(124°)/sin(28°) ≈ 65.3 cm . . . . multiply by sin(G)
The length of g is about 65.3 cm.