Answer:
$458,000
Explanation:
The computation of the total production cost in case of 85,000 toys are produced
The fixed cost is
= Total manufacturing cost - total variable cost
= $360,000 - $140,000
= $220,000
And, the variable cost per unit is
= $140,000 ÷ 50,000 toys
= $2.8
So for 85,000 toys, the total production cost is
= Fixed cost + Variable cost × variable cost per unit
= $220,000 + 85,000 toys × $2.8
= $220,000 + $238,000
= $458,000
Answer:
Average hourly output is 13.14 pieces.
Explanation:
Number of machines at the bank N = 5
Average service time T = 26 min
Machine runs for an Average R = 74 min
Number of servers M = 1
Service Factor, X = T / (T+R)
= 26 / (26+74)
= 0.26
Efficiency Factor, F = 0.683
Average Number of machine running A = N * F * (1 - X)
= 5 * 0.683 * (1 - 0.26)
= 2.52
Output rate = 26 * (A / N)
= 26 * ( 2.52 / 5)
= 13.14 per hour.
Answer:
1.Dr Cash $56,000
Cr Common stock $4,000
Cr Paid-in capital in excess of par $52,000
2.
Dr Cash $56,000
Cr Common stock no par value $56,000
Explanation:
The cash proceeds from the issue of common stock is $14*4000=$56,000
Consequently, the cash account is debited with $56,000 and corresponding credit entries would to common stock account with $4,000($1*4000) and paid-in capital in excess of par $52,000($14-$1)*4000))
However,when there is no par amount the $56,000 cash proceeds is debited to cash account and credited to common stock no par value account
Answer:
age
Explanation:
Based on this information it can be said that in this scenario the segmentation plan used by Vans relies heavily on age segmentation. This is when the company focuses on certain age groups to target within the population. Which in this scenario the Vans company is targeting strictly individuals between the ages 24 and 39 which are referred to as Generation Y.
Answer:
Option A
Explanation:
We can be 90% confident that the mean amount of money spent at sporting events last year by all the students at this university is between $ 217 and $ 677.
The interval offered by option A, is the same result obtained by the student on his research. By the definition the confidence interval permit us to conclude that the mean of the population would be on that interval.