Answer:
DeShawn not take offer engine detailing service
Explanation:
given data
cost = $40
charges = $75
total price = $90
additional charges = $20
to find out
Should DeShawn continue offer
solution
we know here De shawn marginal benefit is
marginal benefit = total price - charges
marginal benefit = 90 - 75
marginal benefit = $15
and
we have given additional charges is $20
so
we see marginal cost here less than the marginal revenue
so DeShawn not take offer engine detailing service
Answer:
Order size = 50 cars
The number of orders=25
Explanation:
<em>The Economic Order Quantity (EOQ) is the order size that minimizes the balance of ordering cost and holding cost. At the EOQ, the carrying cost is equal to the holding cost. </em>
It is computed using the formulae below
EOQ = √ (2× Co× D)/Ch
Co- Ordering cost, Ch- Carrying cost - D- Annual demand
EOQ= √2× 1000× 1250/1000= 50
Number of cars to be ordered per time, i.e optimal order size= 50 cars
Order size = 50 cars
b)
The number of times orders should be placed per year would be calculated as follows:
The number of orders = Annual demand/ order size
The number of orders= 1250/50 = 25
The number of orders=25
Answer:
Cost of Goods Sold will contain 9,600 of the fixed manufacturing cost
Explanation:
actual fixed cost 12,000
Under absorption cost, the produced units will take the complete manufacturing cost
total manufacturing cost / produced units
12,000 / 1,500 units = 8
Then, we multiply by the amount of units sold to know how much of the manufacturing cost were recognize during the period
1,200 x 8 = 9,600
The rest, will be capitalized into inventory.
<span>Ernest is experiencing the effects of loss of status following the termination.
Once he lost his job, where he was respected as a good worker, he lost that status as well. Now, he is unemployed, and even though he has enough money to sustain himself, he isn't considered part of the workforce anymore, which obviously depressed him a bit, even though he doesn't know it yet.</span>
Foley Electronics Corporation manufactures and assembles electronic motor drives for video cameras.The company assembles the motor drives for several accounts. The process consists of a just-in-time cellfor each customer. The following information relates only to one customer's just-in-time cell for thecoming year. Projected labor and overhead, $4,800,000; materials costs, $25 per unit. Planned productionincluded 2,400 hours to produce 19,200 motor drives. Actual production for August was 1,300 units, and<span>motor drives shipped amounted to 1,260 units</span>